I během pandemie se děti rodí předčasně. Blíží se světový den miminek do dlaně

11. listopadu 2020

Bezmála 15 milionů dětí na celém světě se každý rok narodí předčasně. Jen v České republice je takových „předčasňátek“ až deset tisíc ročně. Připomenout tento civilizační trend, poukázat na možnosti moderní medicíny a především upozornit na to, jak důležitý je pro dítě těsný kontakt s matkou a rodinné vazby vůbec, to jsou cíle Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad. Od roku 2010 se oslavy tohoto dne konají také v České republice. Jejich hlavním organizátorem je rodičovská organizace Nedoklubko, ale různé akce pro veřejnost při této příležitosti pořádá i Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Svátek předčasně narozených dětí si připomeneme i letos, navzdory koronavirové pandemii.

„Cílem letošního Světového dne jsou především osvěta problematiky předčasného porodu i oboru neonatologie a výzkum příčin a prevence předčasného porodu,“ říká výkonná ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková. „Chceme poděkovat lékařům a sestrám v celé republice za jejich péči o předčasně narozená a nemocná miminka,“ dodává. V minulých letech bývaly oslavy Světového dne předčasně narozených dětí ve znamení společných setkání a veřejných propagačních akcí. „V tomto nelehkém roce chceme více než kdy jindy zvýšit povědomí o předčasném porodu a vyzdvihnout špičkovou českou neonatologickou péči - poděkovat zdravotníkům, kteří nepolevují ve své práci ani v době pandemie. A podpořit rodiče, kteří mají situaci významně ztíženou epidemiologickou situací,“ zdůrazňuje Lucie Žáčková.

Připomínka svátku „miminek do dlaně“ je podle primáře Novorozeneckého oddělení FN Olomouc MUDr. Lumíra Kantora, Ph.D. o to důležitější, že v minulých dnech se hojně diskutovalo o nepřijatelném vyjádření exposlance Jaroslava Škárky. Ten na sociální sítí předčasně narozené děti označil za zrůdy, kterých je potřeba se zbavit. „Tento nehorázný názor jak z osmdesátých let je výrazem absolutní neznalosti problematiky a urážkou nejen původně nedonošených dětí, ale i všech těch, kteří potřebují pomoc společnosti. Tyto nepřijatelné výroky dehonestují práci týmů neonatologických oddělení i všech spolupracujících oborů, kteří se na vynikajících výsledcích podílejí. Jsou velmi neuctivé i k rodičovské organizaci Nedoklubko a zvláště rodičům těchto dětí, kteří v mnoha případech dokázali svojí péči zázraky,“ ohrazuje se primář Kantor.

V Česku se ročně předčasně narodí zhruba 10 tisíc dětí. Exposlanec Jaroslav Škárka o nich prohlásil, že jde o nepotřebné jedince společnosti. Takové názory jsou podle předsedy České neonatologické společnosti Lumíra Kantora výsledkem nevzdělanosti. „I děti narozené ve 24. týdnu se dále vyvíjí naprosto normálním způsobem," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci budou letošní oslavy netradiční. Připraveny jsou informativní materiály do všech 12 perinatologických center intenzivní péče, 13 center intermediární péče a dalších 6 zapojených novorozeneckých oddělení. Na celý měsíc je nachystáno několik aktivit v rámci kampaně Purpurový listopad s cílem šířit informace o nezralosti, příčinách předčasného porodu, rizikovém těhotenství a péči o předčasně narozená miminka. Bude představena a pokřtěna nová kniha Když přichází na svět miminka do dlaně, která je určena těhotným ženám s rizikem předčasného porodu. Kniha obsahuje texty mnoha odborníků z celé republiky i příběhy rodin. Cílem knížky je zejména podpora rodičů, kterým z různých důvodů hrozí předčasné narození jejich dítěte.

Pro zviditelnění problematiky předčasného porodu se v předvečer svátku zbarví významné dominanty České republiky do purpurova. Letos zazáří alespoň jedna budova v každém městě s perinatologickým centrem. Rozhledna Petřín a Tančící dům v Praze, hrad Špilberk v Brně, IGY centrum v Českých Budějovicích, hrad Hněvín v Mostě, zámek Větruše v Ústí nad Labem, divadlo v Plzni, OC Forum Nová Karolina v Ostravě, Muzeum v Karlových Varech, mnoho radnic a řada dalších významných budov se tak přidávají k takovým dominantám, jako jsou Eiffelova věž, Empire State Building, Opera v Sydney, Bratislavský hrad nebo například Niagarské vodopády. V Olomouci to pak bude Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku.

A proč je právě purpurová barvou předčasně narozených dětí? Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská – barva králů a královen i všech nedonošených dětí.