Počasí dnes22 °C, zítra25 °C
Neděle 28. dubna 2024  |  Svátek má Vlastislav
Bez reklam

Naděje pro nemocné se srdcem. Lékaři z Olomouce provedli první operaci v ČR s novým kardiostimulátorem

Kardiologové z Fakultní nemocnice v Olomouci provedli vůbec první implantaci kardiostimulátoru pro takzvanou fyziologickou stimulaci srdce v ČR. Pacientkou byla devětasedmdesátiletá žena se srdeční arytmií. Jde o novou metodu stimulace srdce, která je nadějí pro mnoho pacientů s tímto onemocněním.

Zprávu o první úspěšné operaci novou metodou dnes Fakultní nemocnice Olomouc oznámila na sociálních sítích. Zákrok týmu profesora Miloše Táborského proběhl už v minulém týdnu.

První pacientkou, která obdržela nový typ kardiostimulátoru, je devětasedmdesátiletá žena, která trpí srdeční arytmií - fibrilací síní s pomalou srdeční frekvencí, která při fyzické aktivitě dostatečně nenarůstala. Žena proto trpěla dušností a občasnými závratěmi.

"Námahová dušnost se poslední týdny zvýrazňovala. Na dlouhodobé monitoraci srdečního rytmu, EKG Holteru, byla průměrná srdeční frekvence 48 za minutu, maximální srdeční frekvence 78 za minutu a opakované pauzy kolem tří sekund," popsal stav pacientky pro server life4you.cz lékař Marián Fedorco.

V rámci operace šlo podle profesora Táborského o zcela novou technologii. "Umožňuje přiblížit se v případě pomalého srdečního rytmu a nutnosti trvalé kardiostimulace zcela fyziologické funkci srdce tak, jako kdyby pacient kardiostimulátor nepotřeboval. Výsledkem je zabránění vzniku srdečního selhání, fibrilace síní a řady dalších potencionálních nežádoucích efektů," vysvětlil.

Fyziologická stimulace srdce je v současné době nejmodernějším a nejlepším typem léčby, kterou lékaři mohou nabídnout. U některých skupin pacientů do značné míry překonává limity stávajících metod. Dokáže zajistit rychlé rozvedení elektrického impulsu do všech částí srdce, srdeční komory tak mohou být aktivovány během doby kratší než desetina sekundy.

Nové kardiostimulátory navíc disponují speciálními senzory, automatizují řadu úkonů a umožňují například vzdálené monitorování stavu. 

Místo chlopně bezstehová bioprotéza. Kardiochirurgové z FN Olomouc léčí srdeční vadu modernější metodou

S využitím takzvané bezstehové bioprotézy pomáhají kardiochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc pacientům, kteří trpí zúžením aortální chlopně. Operační zákrok se speciálním implantátem je moderní a šetrnou metodou, která se uplatňuje ve...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Fakultní nemocnice Olomouc | Zdroj life4you.cz

Štítky operace, srdce, kardiostimulátoe, metoda, Česko, Olomouc, Miloš Táborský, pacient, Fakultní nemocnice Olomouc, fibrilace síní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Naděje pro nemocné se srdcem. Kardiologové z Olomouce provedli první operaci v ČR novou metodou  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.