Když pouhá touha nestačí. Jak na potíže s početím a neplodností, poradí pořad Ambulance aktivního zdraví

1. listopadu 2022

Problémy s početím má u nás v současné době téměř čtvrtina párů. Lze potížím s otěhotněním předejít? Kdy už mají neúspěšní adepti rodičovství vyhledat odbornou pomoc? A jak se v tom horším případě vyrovnat s nenaplněnou touhou po vlastním dítěti? Na tyto otázky bude hledat odpovědi letošní sedmý díl Ambulance aktivního zdraví (Ambulance AZ), seriálu debat odborníků pořádaného Fakultní nemocnicí Olomouc. Zhruba tři čtvrtě hodiny trvající pořad připravovaný ve spolupráci s olomouckým televizním studiem BEA PRODUCTION bude naživo k vidění ve středu 2. listopadu od 17 hodin. Následně také ze záznamu na webových stránkách ambulanceAZ.fnol.cz a současně na YouTube kanálu a facebookové stránce FN Olomouc.

„Neplodnost je typickým civilizačním fenoménem postihujícím stále větší část populace. Mnoha lidem usilujícím o početí dokáže současná medicína pomoci, v některých případech se však sen o rodičovství bohužel rozplyne. Jako u většiny negativ přicházejících s dalším vývojem naší civilizace lze i u neplodnosti některým procesům předejít nebo je zvrátit úpravou vlastních životních postojů a návyků,“ říká autor pořadu a jeho průvodce prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Olomouc. Jeho hosty ve studiu BEA budou tentokrát vedoucí lékař Centra asistované reprodukce FN Olomouc MUDr. Jan Vodička a lékařka Porodnicko-gynekologické kliniky téže nemocnice MUDr. PhDr. Lenka Hansmanová, Ph.D.

Cílem projektu Ambulance AZ je připomenout veřejnosti téma aktivního zdraví a zodpovědného přístupu každého z nás k vlastní tělesné i duševní kondici. Letošní série je věnována konkrétním diagnózám, jako jsou vedle zubního kazu například hypertenze, diabetes či obezita. Společně s pozvanými odborníky budeme pátrat po tom, jaké jsou příčiny vzniku těchto civilizačních onemocnění a zda a jak lze zvrátit jejich průběh až k úplnému či alespoň částečnému vyléčení.

V rámci každého dílu přítomní hosté odpovídají i na dotazy, které mohou zájemci již před vysíláním klást prostřednictvím webových stránek ambulanceAZ.fnol.cz. Na stejné internetové adrese také naleznou různé zajímavé odkazy a tipy na podporu aktivního zdraví i kontakty na specializované poradny ve Fakultní nemocnici Olomouc. Záznamy všech předchozích debat mohou zájemci sledovat nejen jako video, ale k dispozici jsou také jako podcast ve streamovací službě Spotify. Pro sdílení zkušeností a případně konzultaci některých otázek s odborníky založila FN Olomouc také facebookovou skupinu.