Knihovničky pro pacienty se opět zaplnily kvalitním čtením z Knihovny města Olomouce

8. dubna 2022

Detektivky, červená knihovna, historické i špionážní romány, knižní rozhovory a k tomu různé magazíny a časopisy obohatily knihovničky několika klinik a oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Pětadvacet banánových beden plných literatury a příjemného čtení pacientům opět věnovala Knihovna města Olomouce. Jedná se sice o tituly vyřazené z knihovních fondů, ale jsou ve vynikajícím stavu a stále mohou přinášet nezapomenutelné čtenářské zážitky.

První zastávkou knihovníků byly rekonstruované prostory radioterapie v přízemí Onkologické kliniky, kde mají pacienti k dispozici čtyři nové knihovničky. Pak zamířili na geriatrii, gynekologii, transfuzní oddělení, II. interní kliniku, III. Interní kliniku, Kliniku nukleární medicíny, rehabilitaci. I. interní kliniku a II. chirurgickou kliniku.

Olomoucká knihovna se touto cestou rozhodně nezbavuje budovatelských románů nebo spisů komunistických pohlavárů. Knížky musí vyřazovat hlavně proto, že každý týden do fondu zařazují knihy nové a skladovací prostory jsou limitované. Některé starší tituly proto musí uvolnit místo nově vydaným.

Spolupráci s Knihovnou města Olomouce navázalo v loňském roce Dobrovolnické centrum Fakultní nemocnice Olomouc, které je zařazeno do pilotního projektu „Efektivizace nemocniční péče v ČR prostřednictvím dobrovolnické činnosti“, spolufinancovaného EU z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Zaměstnanost. Dobrovolníci se v nemocnici snaží pacientům zpříjemnit jejich část strávený na lůžku a pomoci jim udržovat sociální vazby mimo areál kliniky či oddělení.

Více o činnosti Dobrovolnického centra FN Olomouc se dozvíte na webu https://dobrovolnici.fnol.cz/.