Krev společně darovali i zaměstnanci Transfuzního oddělení. Nejrychlejšímu to trvalo jen přes čtyři minuty

25. února 2020

Nejen brát, ale taky dávat umí tým Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. V souvislosti s krví to platí stoprocentně. Nejpádnějším důkazem je dnešní hromadný odběr zaměstnanců oddělení. Byl to jejich první skupinový odběr, ale dámy a pánové z „transfuzky“ se shodují, že rozhodně nebyl poslední.

„O tom, že bychom darovali krev společně, se bavíme už dlouho, ale asi nám dosud chyběl ten správný impuls. Až v souvislosti s vlnou skupinových odběrů kolegů z jiných klinik a oddělení fakultní nemocnice jsme se rozhodli, že se nemůžeme nechat zahanbit,“ usmívá se vrchní sestra Michaela Fedorco, DiS. Transfuzního oddělení bylo již šestým pracovištěm největšího zdravotnického zařízení ne střední Moravě, jehož zaměstnanci se rozhodli nejcennější tekutinu darovat společně. Jako první se k akci odhodlali vloni v září na Oddělení rehabilitace, následovali je lékaři a sestry z Novorozeneckého oddělení, II. chirurgické kliniky, Ortopedické kliniky a Porodnicko-gynekologické kliniky.

Dnešního odběru se zúčastnilo dvanáct zaměstnanců Transfuzního oddělení. Byli mezi nimi dva dárci krevní plazmy a také jedna prvodárkyně, bioanalytička Mgr. Petra Zapletalová. „Na transfuzním oddělení pracuji téměř dva roky a dosud jsem výzvám k darování krve ze strachu odolávala. Skupinový odběr s kolegy byl ale vhodnou příležitostí k tomu, abych obavy překonala,“ vysvětluje Petra Zapletalová a potvrzuje tím, že v týmu Transfuzního oddělení FN Olomouc vládne soudržnost, pozitivní atmosféra a taky trochu soutěživý duch. Ten se dnes projevil v interní soutěži o nejkratší čas odběru. Nejrychlejší byl hotov za 4:22 minut, následovaly časy 4:24 a 4:57, nejpomalejší pak strávil na křesle 9 minut 22 vteřin.