Má jízda na koloběžce vliv na zdraví a krásu?

2. července 2021

Jízda na koloběžce představuje zdravý komplexní pohyb, při kterém dochází k efektivnímu protažení a posílení prsních svalů, zádových svalů kolem páteře, je výbornou prevencí bolestí zad. Je to ideální pohyb k formování postavy, protože zapojíte i oblast břicha, zejména přímý sval břišní a zevní šikmý sval břišní, dále hýždě a svaly dna pánevního. Zformujete také paže a ramena a svaly dolních končetin. Správný sklon během jízdy působí příznivě na dýchací cesty a usnadňuje dýchání. Dalším benefitem je zvýšení celkové tělesné kondice a účinnější spalování kalorií ke snížení tělesné hmotnosti.

Správná technika odrážení vám ušetří námahu a zefektivní vaši jízdu. 

  • Pohodlný postoj - především uvolněný. Nohu pokládejte na stupátko vždy celým chodidlem, řídítka nesvírejte křečovitě, ani se neopírejte o ruce – zbytečně je unavíte. 
  • Základní odrážení - pohyb na koloběžce obstarává tzv. „odrazová noha“, ideální je napřáhnout nohu zhruba na úroveň osy předního kola. Povrchu byste se měli při odrazu dotýkat pouze přední částí chodidla. Po odrazu se nebojte vydržet déle v „holubičce“, tedy s odrazovou nohou nataženou dozadu. 
  • Jízda do kopce - při stoupání volte kratší a častější odrazy, abyste udrželi stálou rychlost a snížili tak svou námahu. 
  • Nezapomeňte střídat nohy - Střídání levé a pravé odrazové nohy šetří váš pohybový aparát. 

Střídaní je možné dvěma způsoby:

  1. "Vytočení" - probíhá tak, že se váha stojné nohy přenese na patu a špička se vytočí do strany. Na uvolněné místo přichází volná noha, na kterou se přenese váha. Původně stojná noha může přejít do odrazu.
  2. Sportovci častěji využívají "přeskok", který je sice náročnější na naučení, ale zase nenaruší rytmus odrážení. 

Koloběžka versus kondiční běh

Výhodou jízdy na koloběžce je to, že výrazně šetří klouby, protože na ní nedochází k žádným otřesům. Naproti tomu běh může mít díky otřesům negativní dopad na klouby a záda.

Koloběžka versus jízda na kole

Jízda na koloběžce je daleko účinnější, protože zapojíme kromě svalstva dolních končetin i zádové, břišní, prsní a další svaly, které protahuje a posiluje.  Při jízdě na kole se aktivně zapojuje pouze dolní část těla, zatímco horní část „tuhne“, což může způsobovat bolesti zad.

Pokud vaše kondice pokulhává, nebude na škodu nechat si techniku vysvětlit od zkušeného lektora nebo aspoň ve specializované prodejně koloběžek.  Doporučujeme například Centrum pohybu Olomouc