Martin nepřijel na bílém koni, dnes přijel na Kuličce malý Martínek

11. listopadu 2022

Vloček a bájného Martina na sněhobílém oři jsme se dnes nedočkali, ovšem na Onkologické klinice měli onačejší návštěvu. Radostné pozdvižení vyvolala Kulička – poník, kterého z Přestavlk přivezly chovatelky a cvičitelky Klára Kubíčková a Nikola Hmírová. Speciálně vycvičený koníček potěšil pacienty i zdravotníky a jejich děti. „Staráme se o tři poníky, s nimiž hiporehabilitaci můžeme provádět. Kulička je z nich nejmenší. Nemůžeme ji sice osedlat, ale tahá i malý vozíček,“ zmiňuje psycholožka Klára Kubíčková. „U Kuličky je terapie spíš o možnosti kontaktu, doteku,“ doplňuje Nikola Hmírová, studentka Fakulty zdravotnických věd, pro kterou práce ve FN Olomouc není novinkou, neboť už v roce 2020 pomáhala v odběrovém místě.

Jak dokáže Kulička na lidi působit, bylo vidět hned poté, co elegantně vystoupila z výtahu. Mezi čekajícími pacienty a zdravotníky zavládlo nadšení. A není divu. Kontakt s roztomilým a klidným poníkem dokáže rozehnat chmury a pomůže zapomenout na problémy. „Pro první návštěvu Kuličky v naší nemocnici jsme právě proto vybrali Onkologickou kliniku, tedy místo, kde lidé psychickou vzpruhu skutečně potřebují. Budeme se snažit, aby takových návštěv bylo víc,“ ubezpečuje vedoucí oddělení ošetřovatelství Petra Stejskalová, která hiporehabilitační „lekci“ domluvila.

A nakonec se dostavil i Martin – vůbec nevadilo, že to byl malý Martínek, syn jedné ze sester…