Miminka na Novorozeneckém oddělení bude hlídat 20 nových monitorů dechu

11. dubna 2022

Nadace Křižovatka dnes předala 20 monitorů dechu v celkové hodnotě 50 tisíc korun na Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Dar z rukou ředitelky Štěpánky Pokorníkové převzal primář Lumír Kantor. Srdečné a vřelé poděkování patří společnostem Lorika.cz, FARMAK a OLTERM & TD Olomouc, které dar financovaly. Čtyři monitory dechu pořídila Nadace Křižovatka z veřejné sbírky, kterou uspořádala Tvořivá Olomouc v čele s Bc. Martou Nevrlou.

• Nové monitory dechu předali primáři Lumíru Kantorovi (zcela vlevo) zástupci Nadace Křižovatka a donátorů.

„V rámci projektu ´Maminko, dýchám´ získáváme finanční podporu na nákup monitorů dechu do sedmdesáti nemocnic v celé republice. Monitory dechu jsou citlivé přístroje, které mají omezenou životnost. Díky laskavé podpoře sponzorů a dárců pomáháme zajistit průběžnou obnovu přístrojů na dětských a novorozeneckých odděleních,“ uvedl ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková.

Zařízení pro monitoring dechu u novorozeňat je tvořeno senzorovou deskou, která se vkládá pod matraci dětské postýlky. Ta je napojena na kontrolní jednotku, která zvukově i opticky signalizuje, pokud se dechová akce dítěte zastaví na více než dvacet sekund nebo pokud frekvence dechu klesne pod deset nádechů za minutu. „Monitory používáme na celém oddělení. Rodiče se u nás často inspirují a monitor si pořídí domů, což je velmi důležité, protože syndromem jsou nejvíce ohroženy právě děti mezi čtvrtým a šestým měsícem života,“ vysvětlil Lumír Kantor a doplnil, že Novorozenecké oddělení se snaží rodiče na život ohrožující situace připravit také na pravidelné kurzu resuscitace novorozence a kojence. Kurz se koná dvakrát do měsíce, podrobnosti zájemci najdou na webových stránkách https://novorozenci.fnol.cz/

Ve spolupráci s nadací nabízí FN Olomouc již řadu let maminkám také zapůjčení monitoru domů. „Jako jedni z prvních v republice jsme začali s monitorováním všech dětí. A s Nadací Křižovatka spolupracujeme už více než dvacet let. Byl jsem nadšený, když nám přivezli prvních pět přístrojů, a teď, když vidím, že díky jejich práci a díky finančním darům máme dalších dvacet monitorů, bere mě to za srdce,“ děkoval primář Kantor.