Modré světlo není nepřítel. I o tom byl další workshop Ambulance aktivního zdraví

12. ledna 2023

Jste slavík nebo sova? Takovou otázku dostali ve středu odpoledne účastníci předposledního semináře z programu Hubneme společně, který je součástí programu Ambulance aktivního zdraví. Téma Kdo dobře spí, ten i hubne přilákalo do přednáškového sálu na dvacet účastníků.

A jak to je s tím slavíkem a sovou? Slavíci jsou ta část populace, která ráno vstane a je produktivní i během dopoledne. Sovy mají rána těžká a jejich produktivita stoupá spíše k večeru. Jak řekl sám přednášející MUDr. Jakub Vaněk z Kliniky psychiatrie: „Být slavíkem je super! Bohužel s postupem času a přibývajícím věkem se z nás všech pomalu stávají sovy. Pro slavíky je pak tento přechod složitější." Vyvrátil i jeden z mnoha mýtů o tom, kdy je váš spánek nejkvalitnější. Není to ani o půlnoci, ani nad ránem. Spánek je rozdělen do několika fází. Ta nejkvalitnější je v té první, tedy hned po usnutí.

MUDr. Samuel Genzor, Ph.D. z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy v druhé části workshopu popisoval různé spánkové poruchy, jejich příčiny a typické projevy. Prezentoval záznamy spánku z EEG vyšetření a ukázal na nich například spánkovou apnoe. Poruchu, při které spící osoba na 30 vteřin vynechá dech a poté se pětkrát nadechne.

Lékaři poskytli účastníkům řadu rad a tipů pro lepší spánek a také zodpověděli mnoho dotazů. Největší překvapení pak vyvolala odpověď na otázku, zda kvalitu spánku a usínání ovlivňuje záře tzv. modrého světla z mobilních telefonů nebo televizí. Oba odborníci se totiž shodli, že modré světlo je spíše komerční záležitost a nijak zvláště nám neškodí. „Převážné většině lidí modré světlo nevadí téměř vůbec. Záleží však na individuální citlivosti a obsahu melatoninu (spánkového hormonu) v těle každého z nás," dodal Jakub Vaněk.

Poslední přednáška z programu Hubneme společně se uskuteční na začátku února. Lektorkou bude MUDr. Ľubica Cibičková, Ph.D. ze III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické.

Těšíme se na vás!