Na Oddělení rehabilitace je i tvarování vanilkových rohlíčků součástí léčby

14. prosince 2022

Vůně cukroví, vánoční písničky, nasvícený stromeček – rodinná pohoda předcházející nejhezčím svátkům v roce. Takovou adventní atmosféru známe ze svých domovů a každoročně se na ni těšíme. Čekali byste, že ji zažijete v nemocnici? Možná ne, ale přesně tak to v úterý 13. prosince vypadalo na Oddělení rehabilitace FN Olomouc. V rámci akce Vánoce na rehabilitaci si pacienti s asistencí zdravotníků napekli cukroví, vyrobili vánoční přání nebo našlapali rekord na rotopedech. A co je podstatné, všechny aktivity byly součástí jejich léčby.

Pečení vánočního cukroví je na Oddělení rehabilitace součástí léčby.

• Pečení vánočního cukroví je na Oddělení rehabilitace součástí léčby.

„Pro pacienty po mozkových příhodách nebo vážných úrazech může být pečení cukroví vhodným cvičením jemné motoriky. To je samozřejmě důležitý rozměr dnešní akce, ale hlavně chceme, aby si užili vánoční atmosféru i v nemocnici a všichni společně se pobavili,“ vysvětluje vedoucí ergoterapeutka Mgr. Kateřina Wolfová, zatímco pacienti u stolu v dobré náladě vtlačují těsto do formiček na pracny, válí v dlaních kokosové kuličky, tvarují vanilkové rohlíčky a vykrajují linecké.

S nápadem na speciální vánoční nástavbu léčby přišla před čtyřmi lety. „Cukroví jsme pekli už dvakrát před covidem. Letos jsme se k tradici vrátili. Ale tentokrát mi s organizací pomáhají všichni kolegové a kolegyně z oddělení, což je nesrovnatelné. Takže to u nás vypadá trochu jako na vánočním večírku,“ usmívá se Kateřina Wolfová.

Stejně jako příprava cukroví i další aktivity, které včera mohli pacienti Oddělení rehabilitace podnikat, měly terapeutické účinky. Vytvářeli různé druhy vánočních přání, malovali prstovými barvami, zahráli si videohry, které rozvíjejí jejich pohybové schopnosti, nebo šlapali na rotopedu s cílem „dojet“ z Olomouce až na severní pól.