Na setkání pacientů Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc se mluvilo o transplantaci plic

6. prosince 2019

Ve středu 4. prosince se na Teoretických ústavech LF UP uskutečnilo setkání pacientů Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, kteří jsou před, nebo po transplantaci plic. Pacienti měli možnost vyslechnout přednášky zaměřené na medicínskou problematiku, fyzioterapii a psychiku.

„Setkání organizujeme každoročně v prvním prosincovém týdnu a letos to bylo již potřetí, takže se dá říci, že jde už o tradiční akci. Zájemců každý rok přibývá, tentokrát jsme přivítali 35 účastníků a jejich rodinných příslušníků,“ říká PhDr. Lia Hubáčková z Oddělení klinické psychologie Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc.

Velmi oblíbený je v rámci setkání rozhovor s pacientem, který má transplantaci již za sebou. „A tedy má zkušenosti takříkajíc z první linie. Tentokrát jsme dali prostor i rodinným příslušníkům, pro které je nemoc a léčba blízkého člověka mnohdy stejně náročná jako pro samotného nemocného. Pacienti oceňují setkání v neformální atmosféře, možnost diskuse jak s přednášejícími, tak mezi sebou. Zkušenosti a informace, které slyší od jiného pacienta, jsou pro ně velmi významné, protože jsou autentické,“ dodává PhDr. Hubáčková.

Co také zaznělo na setkání pacientů:

• Je pro mě důležité setkávat se s ostatními pacienty se stejnou nemocí.
  • Je daleko lepší dozvědět se informace od lékařů a jiných zdravotnických pracovníků než z internetu.
  • Na setkání transplantovaných se mi líbí, že se setkáme se svými známými, probereme, jak se cítíme, co je nového.
  • Setkám se s kamarády, dozvím se nové informace.
  • Moc se mi líbí rozhovory s pacienty po transplantaci; slyšíme praktické rady a informace, jak transplantaci zvládnout. Je to pro mě motivace, když vidím, jak dobře vypadají.