Novorozené děti ve Fakultní nemocnici Olomouc bude hlídat 20 nových monitorů dechu

9. dubna 2021

Nadace Křižovatka dnes předala 20 monitorů dechu v hodnotě 40 tisíc korun na Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Hodnotný dar financovaly společnost Lorika CZ a GLOBUS Olomouc. Monitory převzal a za trvalou podporu poděkoval zástupce primáře oddělní MUDr. Vladimír Mišuth.

„Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme organizace a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh z jejich vlastního rodičovství či setkání se SIDS. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v sedmdesáti nemocnicích po celé republice,“ uvedla Mgr. Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace.

Zařízení pro monitoring dechu u novorozeňat je tvořeno senzorovou deskou, která se vkládá pod matraci dětské postýlky. Ta je napojena na kontrolní jednotku, která zvukově i opticky signalizuje, pokud se dechová akce dítěte zastaví na více než dvacet sekund nebo pokud frekvence dechu klesne pod deset nádechů za minutu.

Novorozenecké oddělení FN Olomouc začalo s monitorováním všech dětí jako jedno z prvních v České republice. S Nadací Křižovatka, která se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku, spolupracují olomoučtí neonatalogové už bezmála dvě desítky let. Za 25 let existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než 9 500 monitory dechu v celkové hodnotě cca 36 milionů Kč.