Novostavba II. interní kliniky je ve finále ekologické soutěže E.ON Energy Globe. O vítězích rozhodne veřejnost

24. června 2020

Minulý týden odstartovalo hlasování o vítězích ekologické soutěže E.ON Energy Globe. V Praze bylo slavnostně představeno deset finálových projektů v pěti kategoriích. O vítězství v kategorii Stavba usiluje novostavba II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. O tom, zda vyhraje, rozhodne prostřednictvím online hlasování veřejnost.

„Těší mě, že udržitelnost a ekologie se stává důležitým tématem stále pro více lidí. Přestože poslední měsíce byly silně ovlivněny epidemií koronaviru, která vyvolala největší krizi od druhé světové války, měli bychom si uvědomit jednu zásadní věc – nemůžeme kvůli jedné velké krizi zapomínat na jinou, klimatickou. Proto vítám jakékoli chytré nápady a řešení, jak zlepšit naše životní prostředí, a jsem rád, že je už 12 let podporujeme i v rámci soutěže E.ON Energy Globe,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice.

Letos se do soutěže přihlásilo 301 projektů. Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z hlavních kategorií. „Hodnocení bylo letos specifické. V době koronavirové pandemie se náš tým porotců místo klasických workshopů musel scházeT online. Jsem rád, že se i tak podařilo vybrat finalisty soutěže. Přišlo nám velké množství skvělých nápadů, ve kterých se odrážejí aktuální trendy ve společnosti,“ popisuje člen odborné poroty Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze.

O vítězství v kategorii Stavba usiluje novostavba II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. Ta je první nemocniční stavbou v Česku, která splňuje standardy nízkoenergetické budovy. Díky jejímu konstrukčnímu řešení je možné měnit vnitřní uspořádání podle aktuální potřeby a vývoje ve zdravotnictví. „Je pro nás velkou ctí, že Fakultní nemocnice Olomouc postoupila s novostavbou II. interní kliniky až do finále tak prestižní soutěže, jakou EON Energy Globe bezesporu je. Radost přitom máme nejen z toho, že stavba vzbudila zájem a respekt odborné veřejnosti, ale především z toho, že se ke spokojenosti všech zúčastněných stran a v tak krátkém čase podařilo skloubit na jedné straně požadavky zdravotnického personálu na bezpečné a moderní prostředí, které poskytuje pacientům dnes již nezbytný komfort, a na straně druhé ekonomický zřetel, tedy nízké provozní náklady, a náš dlouhodobý a koncepční zájem o šetrný přístup k přírodě,“ zdůrazňuje ředitel FN Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D. Konkurentem FN Olomouc je veřejná kulturní polyfunkční budova na Klicperově náměstí v Chlumci nad Cidlinou.

Vítěze soutěže letos vybere stejně jako v loňském roce široká veřejnost. Hlasování na internetových stránkách potrvá až do konce září tohoto roku. „Ze všech hlasujících poté vylosujeme několik výherců, kteří získají dvouměsíční zápůjčku Škody Citigo iV od Škoda Auto, rodinný let balonem, ekologické balíčky E.ON Energy Globe nebo poukázky do Hornbachu,“ doplňuje Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe budou slavnostně vyhlášeni 8. října 2020. Slavnostní vyhlášení, moderované Vladimírem Kořenem a Marošem Kramárem, odvysílá Česká televize na svém prvním programu.

Dáte hlas II. interní klinice? Děkujeme!

Foto: Kamil Saliba