Ortopedická klinika Fakultní nemocnice Olomouc testuje nový zákrokový sál. Zkušenosti jsou výhradně pozitivní

19. září 2019

Výrazné zkrácení čekacích dob, uvolnění kapacity operačních sálů, zvýšení komfortu a kvality poskytované péče. Jednoznačně pozitivní zkušenosti přinesl Ortopedické klinice Fakultní nemocnice Olomouc dosavadní pilotní provoz zákrokového sálu, který vznikl rekonstrukcí prostor v prvním nadzemním podlaží budovy a k ortopedickým výkonům slouží od začátku září. Vedení renomované kliniky hodlá sál využívat v maximální možné míře, aby uspokojilo stále narůstající poptávku po ortopedické péči.

„Nyní zákrokový sál využíváme k obvyklým ortopedickým výkonům prováděným v lokální anestezii na ruce a na noze. Chceme zde ale provádět i výkony v celkové anestezii, například jednoduché artroskopie kloubů, repozice zlomenin nebo luxací, rozsáhlejší převazy operačních ran, ošetřování infikovaných ran a defektů nebo sádrování a výměny složitějších sáder u nespolupracujících pacientů či dětí,“ přibližuje plány přednosta Ortopedické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D.

V dosavadním pilotním provozu se v zákrokovém sálu uskuteční až osm výkonů denně. To představuje podstatné ulehčení pro velmi vytížené operační sály. „O naše služby je velký zájem, nestačíme pokrýt poptávku po ortopedické péči. Možnost přesunout některé operace do zákrokového sálu vnímáme jako velký počin směrem k pacientům,“ zdůrazňuje profesor Gallo. Otevření nového pracoviště se okamžitě projevilo ve zkrácení čekací doby na lokální výkony a pacienti jsou ošetřeni bez významného čekání. „Lokální výkony jsme dosud prováděli do pozdních večerních hodin, zatížené bylo i lůžkové oddělení, což už je teď minulostí. Pozitivní ohlasy zaznamenáváme také od pacientů, zvláště pak od těch, kteří mohou srovnávat,“ dodává přednosta kliniky.

Rekonstrukce zákrokového sálu Ortopedické kliniky probíhala od února do června letošního roku. Hlavní část prací za bezmála devět milionů korun se odehrála v prvním nadzemním podlaží, na střeše budovy pro sál vznikla zcela nová strojovna vzduchotechniky.