Porodnice Fakultní nemocnice Olomouc slaví 120 let. Výročí připomenou přednášky, soutěže i velká konference

23. ledna 2019

Plných 120 let své existence oslaví v prosinci letošního roku porodnice Fakultní nemocnice Olomouc. Ta funguje ve stejné budově nepřetržitě od roku 1899 a Porodnicko-gynekologická klinika si její výročí bude připomínat v průběhu celého letošního roku sérií populárně-naučných přednášek, ale také soutěžemi a dalšími akcemi pro odborníky a veřejnost. Oslavy vyvrcholí v prosinci velkou konferencí za účasti špičkových odborníků z oblasti perinatologie a neonatologie.

„Otevření porodnice v prosinci roku 1899 představovalo zhmotnění celé roky trvajících snah o institucionalizaci a sjednocení dosud roztříštěné péče o matky a děti v Olomouci,“ říká přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D. „V té době se odehrávalo 90 procent porodů v domácnostech, regionální nemocnice nesměly podle dobových předpisů rodičky přijímat a v souvislosti s porodem umíralo v českých zemích ročně až pět set žen. Na Moravě tak na přelomu století existovaly porodnice, jež byly zaměřené i na gynekologii, pouze v Olomouci a Brně. Do té naší byla přesunuta také výuka porodních babiček a současně došlo k vybudování neonatologického oddělení z původního nalezince,“ dodává profesor Pilka.

V 50. letech minulého století došlo v rámci neonatologického oddělení olomoucké porodnice ke zřízení jednotky intenzivní péče pro novorozence. Bylo to jedno z prvních oddělení svého druhu v tehdejším Československu. Budova, v níž klinika sídlí, byla také němým svědkem řady historických přelomových okamžiků včetně znovuotevření Univerzity Palackého. V čele Porodnicko-gynekologického oddělení a od roku 1946 Porodnicko-gynekologické kliniky stála celá řada významných osobností, které se zapsaly do historie české gynekologie a porodnictví. „Ošetřeny zde byly statisíce žen, narodily se zde stovky tisíc dětí, na svůj odborný život se zde připravovaly generace mediků a porodních asistentek. Svou profesní kariéru zde strávily stovky lékařů, zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu. V současné době se řadí Porodnicko-gynekologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc ke špičkovým pracovištím v České republice a v některých oblastech dosahuje díky svému vybavení a kvalitnímu personálu světové úrovně,“ zdůrazňuje přednosta Radovan Pilka.

A právě do historie se obrací první ze série přednášek k 120. výročí otevření olomoucké porodnice. Uskuteční se v úterý 29. ledna od 17 hodin v knihovně Porodnicko-gynekologické kliniky, přednese ji PhDr. Tomáš Hrbek a nese název Otokar Bittmann: Charakterní primář se srdcem automobilového závodníka. Přednáška se bude věnovat životu profesora Masarykovy univerzity v Brně a primáře Porodnicko-gynekologického oddělení Zemských ústavů v Olomouci Otokara Bittmanna (1891 – 1945), který předznamenala na jedné straně praxe chirurga v lazaretech na srbské a ruské frontě 1. světové války, kde viděl umírající vojáky, a na druhé straně stáž na vídeňské gynekologické klinice v roce 1917, kde pomáhal na svět novému životu. Primář porodnice za války zachránil několik Židovek před jistou smrtí v Terezíně, když je umístil v nemocnici, přestože byly zdravé. Bittmann proslul nejen jako lékař, nýbrž také jako automobilový závodník. Jeho dramatický osud přiblíží někdejší kancléř Univerzity Palackého Tomáš Hrbek, jehož matka Růžena byla jednou z žen, které lékař zachránil před transportem do koncentračního tábora.

Další přednášky budou následovat v přibližně měsíčních intervalech a celé oslavy vyvrcholí velkou prosincovou konferencí, na níž se do Olomouce sjedou přední čeští i zahraniční gynekologové a porodníci. To však zdaleka není všechno. Mezi další doprovodné akce v rámci výročí bude patřit třeba oblíbená mandarinková soutěž, dosud určená výhradně pracovníkům Porodnicko-gynekologické kliniky a nyní zpřístupněná i zájemcům z řad veřejnosti. „Soutěžící při ní tipují, kolik přijde v určeném období v naší porodnici na svět dětí. Vítěz získává sladkou odměnu v podobě pěti kilogramů mandarinek,“ prozrazuje vrchní sestra kliniky Mgr. Vladislava Marciánová, Ph.D.

Dalšími připomínkami výročí porodnice budou třeba setkání zde narozených dětí či bývalých zaměstnanců kliniky. Oslavy připomene také chystaný almanach, speciální videospoty a historickému milníku v dějinách zdravotnictví na Moravě bude věnováno rovněž druhé vydání celostátní učebnice Gynekologie. „Je dílem kolektivu autorů, kteří z velké většiny působí právě na naší klinice, takže je logické, že publikace bude dedikována právě našemu výročí,“ uzavírá prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D.