Profesor Jiří Gallo z Ortopedické kliniky a jeho tým získali cenu ministra zdravotnictví za výzkum a vývoj

20. prosince 2019

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch udělil ceny za mimořádné výsledky ve zdravotnickém výzkumu. Oceněn byl i projekt Antibakteriální úprava povrchu ortopedických implantátů na bázi nanotrubic a nanostříbra, za nímž stojí tým složený z odborníků několika vysokoškolských pracovišť vedený Jiřím Gallem z Ortopedické kliniky LF Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc.

Na fotografii zleva:

• doc. Ing. Luďek Joska, CSc., Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství, Fakulta chemicko-technologická, VŠCHT Praha;
  • doc. RNDr. Aleš Panáček, Ph.D., Katedra fyzikální chemie, PřF UP;
  • doc. Ing. Eva Kriegová, Dr., Ústav imunologie LF UP;
  • prof. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D., Ortopedická klinika, LF UP;
  • prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., náměstek pro zdravotní péči, MZ ČR;
  • prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc., předseda AZV ČR.

Cílem projektu podpořeného v rámci Programu na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2015–2022 bylo vyvinout a ověřit nový postup k předcházení infekcím kloubních náhrad. „Infekce kloubní náhrady je jednou z nejobávanějších komplikací v ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Dlouhou dobu sním o tom, že budeme moci našim pacientům nabídnout implantát, který by ‚nechutnal‘ bakteriím. Přes obrovský pokrok v medicíně i materiálových vědách se však stále na rozdílové řešení čeká. Nám se podařilo navrhnout a ověřit antibakteriální vlastnosti kovových povrchů opatřených nanotexturou v kombinaci s nanočásticemi stříbra,“ uvedl hlavní řešitel projektu a přednosta Ortopedické kliniky prof. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D.

Inovativní řešení, které bylo v rámci projektu testováno, spočívá v optimálním propojení antibakteriálních vlastností kontinuální vrstvy nanotrubic oxidu titaničitého a nanočástic stříbra. Řešitelé postupně ověřili pět fyzikálně-chemických metod nanášení nanostříbra na předem upravené kovové povrchy s nanotexturou a ty testovali vůči širokému spektru bakterií. Výstupem projektu jsou dva užitné vzory a řada publikací v recenzovaných časopisech včetně prestižního Nature Nanotechnology.

„Věříme, že nás výsledky projektu přiblížily k výrobě endoprotéz s antibakteriálními povrchy, což by mělo v konečném důsledku vést ke snížení výskytu infekcí kloubních náhrad, resp. morbidity a nákladů spojených s touto komplikací. K vlastnímu ocenění ministra zdravotnictví musím zdůraznit, že patří všem kolegům, kteří se na realizaci projektu podíleli, a to jak na Lékařské fakultě UP, tak na Přírodovědecké fakultě UP a také na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a na Českém vysokém učení technickém v Praze,“ dodal Gallo.

Z lékařské fakulty se na řešení projektu podílely pracovní skupiny vedené Gallem a Evou Kriegovou z Ústavu imunologie, z přírodovědecké fakulty to byl tým Aleše Panáčka z katedry fyzikální chemie. Vysoká škola chemicko-technologická byla zastoupena skupinou Luďka Josky z Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství, České vysoké učení technické pak Ladislavem Cvrčkem z Ústavu materiálového inženýrství.

V rámci navazujícího projektu Technologické agentury ČR Epsilon se nyní společně s českým výrobcem implantátů pokračuje v převádění výsledků výzkumu do praxe.

Cena ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj se uděluje pěti vědeckým týmům z České republiky za mimořádné výsledky dosažené na základě účelové podpory poskytnuté ministerstvem zdravotnictví na řešení projektu výzkumu, vývoje a inovací. Dalších pět výzkumných skupin získává čestné uznání ministra zdravotnictví. O udělení cen rozhoduje ministr zdravotnictví na návrh Agentury pro zdravotnický výzkum ČR. Ceny se předávají každoročně při výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých vědců Jana Evangelisty Purkyně.

Zdroj: Tisková zpráva Univerzity Palackého