První skupinový odběr zaměstnanců FN Olomouc si připsalo Oddělení rehabilitace

20. září 2019

První skupinový odběr zaměstnanců některého z pracovišť Fakultní nemocnice Olomouc zaznamenali ve čtvrtek na tamním Transfuzním oddělení. K odběru přišlo čtrnáct fyzioterapeutů Oddělení rehabilitace. Přestože k samotnému odběru krve pustili lékaři jen část z nich, nijak to nenarušilo pospolitou pozitivní atmosféru a téměř teambuildingový charakter akce.

„S Transfuzním oddělením vlastně sousedíme, protože v suterénu stejné budovy je naše ambulance. Takže každý den chodíme kolem dárců do práce a pohled na ně je pro nás němou výčitkou, protože ačkoliv jsme zaměstnanci nemocnice a víme, že krev hraje při záchraně lidských životů naprosto zásadní roli, darovat krev jsme ještě nebyli. A protože jsme dobrá parta a společně jde všechno líp, řekli jsme si, že jdeme do toho,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeut Oddělení rehabilitace FN Olomouc Mgr. Jiří Stacho. Se svým plánem se svěřil kolegům a nakonec se k němu připojila zhruba polovina týmu fyzioterapeutů. Darovat krev chtělo bezmála dvacet členů týmu. Jenže někteří museli být vyřazeni, neboť nedávno navštívili Slovensko a kvůli výskytu západonilské horečky jsou nuceni dodržet povinnou ochrannou lhůtu. „Nakonec nás přišlo čtrnáct a z toho jen dvě kolegyně už dříve krev darovaly. Zbytek jsme prvodárci,“ konstatuje Jiří Stacho.

Ovšem některé z těchto „čtrnácti statečných“ z různých důvodů nepustila dál lékařská prohlídka na Transfuzním oddělení. „Ceníme si ale už toho, že k nám přišli. Když to nevyšlo dnes, vyjde to příště,“ říká vrchní sestra Transfuzního oddělení Michaela Fedorco, DiS. Přísným sítem k samotnému odběru prošlo deset žen a mužů. „Přesto jsme moc rádi, že se rehabilitace ke skupinovému odběru odhodlala. Byli vůbec prvním oddělením, které jsme takto mohli přivítat. Zaměstnanci nemocnice jsou častými dárci, ale chodí jednotlivě nebo v malých skupinkách. A samozřejmě bychom byli nadšení, kdyby se pro skupinový odběr dali dohromady i na jiných klinikách a odděleních,“ přeje si Michaela Fedorco, DiS.