Prvním miminkem narozeným v novém roce ve FN Olomouc je holčička Victorie

2. ledna 2023

Vítězství je latinský překlad jména Victorie. A právě malá Victorka je vítězkou pomyslného titulu „první miminko“ v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc v roce 2023. Maminka ji přivedla na svět hned na Nový rok dvě minuty po půl druhé ranní. Holčička vážila 3720 gramů a měřila 52 centimetrů.

Prvorodička Melánie Sitařová neskrývala radost a svěřila se: „Jsme z Doloplaz, takže máme olomouckou porodnici nejblíž. Jsem tu spokojená, všichni jsou na nás hodní, až moc. Pokud budu rodit znovu, ráda se sem vrátím,“ hlásila šťastná maminka, která od FN Olomouc dostala drobné dárky pro miminko z nemocniční lékárny.

Prosinec v číslech

Kluci ovládli prosincovou tabulku. Na svět jich přišlo 99, holčiček o dvacet jedna méně. S celkovým počtem 177 miminek je ale prosinec nejslabším měsícem z uplynulého roku. Jan, Matyáš, Vítek, Nela, Michaela a Ema patří k nejčastějším jménům, která miminka dostávala. Na Štědrý den se narodilo pět „Ježíšků“.

2022 a jeho NEJ

Za rok 2022 přišlo v olomoucké fakultní nemocnici na svět celkem 2315 miminek - z toho 1158 holčiček a 1157 chlapečků. I přes toto vysoké číslo se jednalo o nejslabší ročník od roku 2015, kdy zdravotníci z Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc pomohli na svět 2311 dětem.

Nejnáročnějším dnem byl vloni pro porodníky 22. únor. Magické datum se rozhodlo mít ve svých rodných listech zapsáno 17 dětí! V červnu se během dvou dnů narodilo 24 miminek.

Nejčastějšími chlapeckými jmény, která rodiče svým potomkům dávali, jsou Jakub (53), Adam (45) a Matyáš (42). Dívky dostaly nejčastěji jména Eliška (32), Anna (32) a Sofie (30). Nejmenší narozené dítě vážilo 395 gramů a měřilo 26 centimetrů. Naopak největší miminko mělo 5480 gramů a 55 centimetrů. Nejmladší rodičce bylo 15 a nejstarší
56 let.