Spolu proti melanomu. Odborníci z Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc bezplatně vyšetří mateřská znaménka

10. května 2019

Přibližně dva a půl tisíce nových případů maligního melanomu kůže odhalí ročně čeští lékaři. A asi čtyři sta lidí v důsledku tohoto onemocnění zemře. Melanom je velmi agresivní nádor a ještě více než u ostatních typů rakoviny u něj platí, že naději na uzdravení má především ten, kdo přijde včas. Bezplatnou preventivní prohlídku nyní nabízí všem zájemcům akce Spolu proti melanomu, která se uskuteční v úterý 14. května od 10 do 17 hodin na Horním náměstí v Olomouci. Vyšetření mateřských znamének zde budou provádět lékaři z Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc.

„Maligní melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Má velkou schopnost metastazovat do dalších částí a orgánů lidského těla, a proto je životně důležité odhalit nemoc včas. Pokud tedy máte na těle podezřelé znaménko či jiný útvar, lze využít bezplatného vyšetření během této preventivní akce. Pacienti však nemusejí mít obavy, že tato akce je jedinou možností, jak si nechat vyšetřit podezřelé kožní léze. Podobné služby poskytujeme prostřednictvím specializované poradny přímo v prostorách naší kliniky v pravidelných ordinačních hodinách,“ upozorňuje přednosta Kliniky chorob kožních a pohlavních FN Olomouc odb. as. MUDr. Martin Tichý, Ph.D.

Součástí akce Spolu proti melanomu, kterou pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), je také doprovodný program v oblasti zdravého životního stylu. Lidé si mohou například změřit množství tukové a svalové tkáně v těle nebo provést samovyšetření prsou na silikonovém modelu. Rovněž si budou moci nechat poradit, jak se chránit před sluncem.

„Principem našeho preventivně vzdělávacího programu je odborné vyšetření pigmentových skvrn, aby se včas podchytilo nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných závažných onemocnění či komplikací. V našem stanu vyšetříme každého zájemce bez ohledu na to, zda je to náš pojištěnec nebo je registrován u jiné zdravotní pojišťovny,“ doplňuje tisková mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Preventivně vzdělávací program Spolu proti melanomu se každoročně setkává s velkým zájmem veřejnosti. Vloni akce zavítala do dvanácti měst České republiky a znaménka si nechalo vyšetřit 5430 lidí. Podezřelé znaménko se našlo u 277 lidí, tedy u 5,1 procenta vyšetřených pacientů. V Olomouci to bylo dohromady 678 vyšetřených lidí a 25 nálezů.

Více informací o akci, nad níž převzal záštitu i primátor města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA, najdete na www.spoluprotimelanomu.cz.