Tak trochu jiný pátek. Běh za zdraví vystřídá v areálu Fakultní nemocnice Olomouc Muzejní noc s prohlídkami fortu Tafelberg

30. dubna 2019

Páteční odpoledne a podvečer patří ve Fakultní nemocnici Olomouc k těm nejklidnějším obdobím týdne, kdy veškerý ruch vně budov zdánlivě zcela utichá. Rozhodně to však nebude platit o pátku 17. května. Po 1. ročníku Běhu za zdraví FN Olomouc ožije největší zdravotnické zařízení na střední Moravě Olomouckou muzejní nocí, která pro zájemce zpřístupní fort Tafelberg.

Premiérový ročník Běhu za zdraví, na nějž se lze zaregistrovat na speciálním webu, nabídne účastníkům nejen tříkilometrový rodinný běh a hlavní závod na dvojnásobnou vzdálenost, ale také doprovodný program. Zdravotníci z několika klinik a oddělení FN Olomouc budou připraveni poradit zájemcům například v oblasti rehabilitace a zdravé výživy. Stanoviště odborníků najdou účastníci akce na centrálním parkovišti, tedy v místě startu a cíle. Po celé odpoledne se s nimi mohou poradit například o správné technice běhu a strečinku, volbě vhodné obuvi, kompenzačních a stabilizačních cvičení, prevenci vzniku zranění a přetížení ve sportu či využití kompresních doplňků, ale také získat informace o racionální výživě, preventivní výživě, redukční dietě, komplexním dietním režimu, odvykání kouření, nebo o vyšetření na přístroji bodystat (analýza složení těla).

Pořadatelé Běhu za zdraví návštěvníkům nabídnou i další zajímavý program. Děti i dospělí budou moci vyzkoušet bohatou nabídku Centra pohybu Olomouc, například HoopFIT (tanec a cvičení s obručí), trampolíny, wouding (posílení hlubokého stabilizačního systému prostřednictvím houpání na ohýbaném bukovém prkně) nebo smovey body (cvičení s vibračními kroužky). Uvidí také ukázku lekce FIT PAIN FREE, tedy cvičební metody proti bolesti a pro posílení celého těla, a k dispozici budou k fitness jízdám koloběžky Kostka.

Běh za zdraví je určen opravdu pro každého – od dětí, přes dospělé včetně trénovaných sportovců i „obyčejných“ milovníků zdravého pohybu až po seniory. Akce začne prezentací ve 14 hodin a potrvá zhruba do sedmé podvečer. Na trať, která povede známými i nepříliš navštěvovanými částmi areálu, vyrazí jako první v 16 hodin účastníci tříkilometrového rodinného běhu a vyznavači nordic walking. Start hlavního závodu na dvojnásobnou vzdálenost je naplánován na pátou hodinu.

Poté už vystřídá sportovní aktivity možnost prohlídek fortu Tafelberg, součásti olomouckého pevnostního systému, která byla vybudována na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. Stane se tak v rámci Olomoucké muzejní noci 2019. Pevnůstka je jedním z objektů tzv. fortového „věnce“- unikátního projektu podplukovníka Wurmba z roku 1850. Je přitom v souboru fortových staveb v Olomouci výjimečná, neboť byla využívána hlavně jako vězení. Tafelberg je podle příznivců fortifikačních staveb jedinou stavbou, která rozlehlostí a zachovalostí vnitřních chodeb může konkurovat slavné pevnosti v Josefově. Ústřední část rozsáhlého areálu pevnůstky v současnosti slouží jako Centrální spisovna FN Olomouc.

Komentované prohlídky začnou v 19, 19.30, 20, 20.30 a 21 hodin. Vstup do objektu bude možný výhradně v doprovodu průvodce. V podzemí není instalováno elektrické osvětlení, prohlídka podzemních prostorů je zabezpečena přenosnými individuálními svítidly a provizorním osvětlením. K absolvování prohlídky je nezbytné mít vlastní svítilnu. Prohlídka, jejíž trasa není bezbariérová a je nevhodná pro děti do 3 let, trvá celkem zhruba 50 minut. Vstup dětí do 10 let je možný pouze v doprovodu dospělých, kteří odpovídají za jejich chování. V podzemních prostorách se teplota pohybuje kolem 10 až 15 stupňů Celsia, je proto vhodné se podle toho přiměřeně obléci a použít pevnou obuv.

Rezervace prohlídek je možná přes webovou stránku nebo na telefonu 588 442 489.