V porodnici FN Olomouc se opět rozdávaly mandarinky. Mezi zaměstnanci vyhrála porodní asistentka Monika Dohnalová, v anketě pro veřejnost nejlépe hádala Berta Kvapilová

9. ledna 2020

Deset kilogramů mandarinek se rozdalo ve středu 8. ledna na Porodnicko-gynekologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Přednosta kliniky prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D. totiž vyhodnocoval dvě ankety - jednak tipovačku pro personál kliniky, který odhaduje počet dětí narozených v porodnici FN Olomouc za celý rok, jednak poslední kolo soutěže pro veřejnost, která v roce 2019, při příležitosti 120. výročí vzniku kliniky, mohla tipovat, kolik miminek se narodí v jednotlivých čtvrtletích.

Že se v roce 2019 v největší porodnici v Olomouckém kraji narodí 2413 dětí, neodhadoval nikdo z jejích zaměstnanců. Nejbližší tip byl o třináct novorozenců nižší a jeho autorkou byla porodní asistentka Bc. Monika Dohnalová. „Chtěla jsem být optimistická, přestože většina dávala nižší čísla a v průběhu roku to vypadalo, že takového počtu nedosáhneme. Mám ale velkou radost, že dětí bylo ještě víc, než jsem odhadovala. Samozřejmě ne kvůli mandarinkám, ale proto, že si maminky vybírají naši porodnici,“ usmívala se Monika Dohnalová, která počet narozených dětí tipovala již podesáté. Výhru hned po předání rozdala kolegyním a kolegům. Bedničku ovoce tak ani tentokrát nevyhrál přednosta kliniky Radovan Pilka, který předpovídal, že se narodí 2392 dětí. „Beru to sportovně. Jednou to prostě musí vyjít. Výherkyním samozřejmě upřímně blahopřeji,“ smál se.

Přesný tip nepadl ani v posledním kole ankety pro veřejnost, kterou klinika uspořádala při příležitosti 120. výročí svého vzniku. Za poslední čtvrtletí roku 2019 se narodilo 605 dětí a nejblíže tomu byla Berta Kvapilová z Břidličné, která předpovídala 604 miminek. Jak výherkyně pěti kilogramů mandarinek ke svému tipu přišla? „Myslela jsem si, že v posledním čtvrtletí nebude rodit tolik žen jako například v létě. Proto jsem zvolila trochu nižší číslo,“ vysvětlila 52letá žena, která pracuje jako pokojská v penzionu u Rešovských vodopádů. O soutěži se dozvěděla z facebookových stránek olomoucké porodnice. „Jste moc fajn. Já osobně sice s vaší porodnicí zkušenost nemám, ale moje dcera u vás rodila před čtyřmi lety mého prvního vnoučka. Měla jsem tehdy strach, protože dcera prodělala dvakrát pneumotorax. Ale dopadlo to výborně a ona byla velmi spokojená jak s průběhem hospitalizace, tak i s přístupem personálu. Takže i touto cestou děkuji,“ dodala Berta Kvapilová, která se pro výhru nemohla dostavit osobně a proto jí byla zaslána poštou.

Zaměstnanecké ankety se každoročně účastní více než tři desítky sester a lékařů Porodnicko-gynekologické kliniky. Svůj odhad zapisují do porodní knihy vždy do konce října. Poprvé po třech letech nezvítězil naprosto přesný tip. V jedenácti ze dvanácti ročníků tipovačky vyhrály ženy. Čtyř kol ankety pro veřejnost se za celý rok 2019 zúčastnilo 396 lidí.

Rok 2019 v porodnici FN Olomouc:

Prosinec v porodnici FN Olomouc:

• Počet dětí: 2413
  • Počet děvčat: 1158
  • Počet hochů: 1255
  • Nejmenší narozené dítě: 25 cm, 508 g
  • Největší narozené dítě: 56 cm, 5180 g
  • Nejmladší rodička: 15 let
  • Nejstarší rodička: 47 let
  • Nejčastější jména – TOP 10:
  1. Jakub – 69x
  2. Tomáš – 56x