Ve středu 31. května je Světový den bez tabáku. Bezpečná dávka kouře neexistuje!

24. května 2023

Připomenout škodlivost kouření a podpořit ty, kdo chtějí s jakýmkoliv druhem cigaret přestat. Takový je cíl Světového dne bez tabáku, který si každoročně 31. května připomíná i Fakultní nemocnice Olomouc. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě letos při této příležitosti přímo v poslední květnový den uspořádá akci pro zaměstnance. Škodlivost kouření ale nemocnice celoročně připomíná také svým pacientům a zájemcům pomáhá s odvykáním.

Jen v České republice předčasně umře na následky kouření každý rok 17 až 19 tisíc lidí. Podíl kouření na roční úmrtnosti u nás činí zhruba sedmnáct procent. Příčinou jsou zejména kardiovaskulární onemocnění, nemoci plic, nádory, diabetes a hypertenze. Kouření je také rizikovým faktorem pro těžká onemocnění a úmrtí na respirační infekce.

Jak zdůrazňuje primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc MUDr. Stanislav Losse, bezpečná dávka kouře neexistuje. „Každá cigareta poškozuje, včetně pasívního kouření. Kouření vyvolává a zhoršuje řadu závažných onemocnění. Nejlepší prevencí potíží je zavčas přestat,“ konstatuje lékař.

K rozhodnutí nekouřit by se měli odhodlat především ti, kteří již trpí plicním, srdečním, cévním, onkologickým či jiným onemocněním. „Zanechání kouření by mělo být automatické, i pokud jde o těhotnou ženu, osobu před plánovaným chirurgickým zákrokem nebo diabetika. Není důvod tento krok odkládat,“ zdůrazňuje MUDr. Losse, který je vedoucím lékařem Centra pro závislosti na tabáku.

Na odborníky v centru se mohou obracet všichni, kdo se rozhodli své závislosti zbavit a hledají odbornou pomoc. Stačí se pouze objednat na telefonním čísle 588 443 561 v ambulanci Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy. Další informace najdete na webových stránkách https://plicni.fnol.cz/.

Světový den bez tabáku a škodlivost kouření připomene Fakultní nemocnice Olomouc svým zaměstnancům ve středu 31. května od 11.00 do 13.00 hodin preventivně edukační akcí v prostorách jídelny. Zaměstnanci také stále mohou v nemocniční lékárně využít 10% slevu na přípravky Nicorette, které pomáhají při odvykání kouření. Postoj vedení Fakultní nemocnice Olomouc k otázce kouření je trvale negativní. To je zřejmé i ze skutečnosti, že je zdravotnické zařízení od roku 2016 součástí Evropské sítě nekuřáckých nemocnic. V areálu FN Olomouc je povoleno kouřit pouze na vyhrazených kuřáckých místech. V dalších prostorách mimo tato vyhrazená místa včetně všech vnitřních prostor nemocnice je kouření zakázáno.

Úspěch celosvětového boje se závislostí na tabáku je přitom důležitý nejen z hlediska možného zlepšení zdraví populace, ale může přinést pozitivní důsledky také pro země, v nichž se pěstuje tabák. Mottem letošní kampaně Světové zdravotnické organizace (WHO) je proto slogan „Pěstujte potraviny, ne tabák“. Pěstování tabáku totiž poškozuje nejen zdraví kuřáků, ale také zdraví zemědělců i zdraví planety. Tabákový průmysl zasahuje do pokusů nahradit pěstování tabáku a masivní rozšiřování této plodiny přispívá ke globální potravinové krizi. Letošní kampaň WHO proto vyzývá vlády, aby ukončily dotace na pěstování tabáku a využily úspory na podporu zemědělců, aby přešli na udržitelnější plodiny, které zlepšují potravinovou bezpečnost a výživu.

Podrobnosti o kampani WHO

FN Olomouc – nekuřácká nemocnice | video: