Vyhrň rukáv podruhé! Na Transfuzním oddělení FN Olomouc zahájili souboj fakult v bezplatném dárcovství krve

20. října 2021

„Vyhrň rukáv!“ vyzývá opět po roce k bezplatnému dárcovství krve studenty i zaměstnance Univerzity Palackého v Olomouci stejnojmenná akce, pořádaná Studentským spolkem Fakulty zdravotnických věd (FZV). Souboj fakult olomoucké univerzity, který potrvá po celý zimní semestr, byl slavnostně zahájen dnes přímo na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. A do soutěžní tabulky přispělo prvními litry nejcennější tekutiny hned osm studentů, přičemž polovina z nich darovala krev vůbec poprvé!

• Na Transfuzním oddělení byl zahájen druhý ročník akce Vyhrň rukáv!

„Jsme velmi vděční za každou aktivitu, která nám pomůže doplnit naše zásoby krve. Zvlášť teď, když rostou počty COVID pozitivních a dárců nejen kvůli tomu, ale taky kvůli různým infekcím ubývá. Stavy našich zásob jsou aktuálně velmi nízké a spojujeme i s touto akcí naději, že se naše situace zlepší,“ poděkovala studentům za iniciativu primářka Transfuzního oddělení FN Olomouc Dana Galuszková. „Nezbývá mi než popřát všem účastníkům souboje fakult: Ať to teče! A za naši fakultu doufám, že budeme minimálně stejně dobří jako vloni,“ řekl děkan Fakulty zdravotnických věd Jiří Vévoda a narážel tak na skutečnost, že vloni právě jeho FZV zvítězila. Rektora Martina Procházku při zahájení akce Vyhrň rukáv! omluvil a zastoupil mluvčí univerzity Egon Havrlant, který především poděkoval studentům FZV za přínosnou a inspirativní iniciativu. „Přeji této akci, aby přinesla alespoň tolik krve, jako vídáváme ve filmech Quentina Tarantina. Na rozdíl od filmové krve ale bude darovaná krev zachraňovat životy pacientů fakultní nemocnice,“ zažertoval Egon Havrlant.

Zájemci o účast v souboji fakult v bezplatném dárcovství krve fakult mohou darovat krev nebo krevní plazmu na kterémkoli odběrovém místě v České republice od 20. října do 21. února. Soutěží se zejména v celkovém objemu krve darovaném studenty a zaměstnanci jednotlivých fakult a procentuálním zastoupení dárců mezi studenty. Zapojit se lze vyplněním formuláře, který si účastníci nechají po darování krve na vybraném odběrovém místě potvrdit a následně jej vhodí do sběrného boxu. Souboj fakult vyvrcholí během tradiční akce Daruj krev s rektorem, která je nedílnou součástí únorových Akademických dnů UP.

Chcete se dozvědět více? Podívejte se na www.daruj.upol.cz.