Za zdravím do hor. Letní tábor pro alergické a astmatické děti pod patronací FN Olomouc letos oslavil už třicítku

24. července 2019

Daleko od civilizace, v klidu neporušené přírody. Už potřicáté letos uspořádal spolek rodičů astmatických a alergických dětí Alergo ve spolupráci s Dětskou klinikou Fakultní nemocnice Olomouc letní tábor pro astmatiky a děti s cystickou fibrozou. Základnou pro jubilejní ročník tábora se opět stala jesenická horská osada Pekařov nacházející se mezi Velkými Losinami a Hanušovicemi.

„Děti se sennou rýmou a astmatem od osmi let až do dospělého věku zvládají během čtrnácti táborových dnů pod lékařským dohledem postupně se zvyšující fyzickou zátěž a poslední den absolvují celodenní pěší výlet dlouhý zhruba čtyřiadvacet kilometrů,“ popisuje náplň činnosti účastníků duchovní otec tábora, klinický imunolog a pneumolog prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D. z Dětské kliniky FN Olomouc. Každý rok podle jeho slov připravují táboroví vedoucí pro své malé svěřence také různorodou tematickou náplň. Za tři desítky let trvání akce se tak zde vystřídala témata jako Harry Potter, cesta staletími a podobně.

Tábory pro astmatické a alergické děti by se nemohly konat bez dlouholetých partnerů a podporovatelů. „Chtěl bych tak poděkovat panu Štenclovi, JUDr. Hajnové, manželům Pivodovým, paní Černé, Gromské, neziskové organizaci Crosspoint nebo firmě Ondrášovka, která nám zajišťuje pitný režim. Díky nim se nám daří udržet nízkou cenu táborného a tím také dostupnost akce i pro děti ze sociálně slabých rodin. Za těch třicet let se tábora zúčastnilo přes osm set dětí a jako vedoucí nám převážně pomáhali bývalí pacienti nebo studenti pátého a šestého ročníku medicíny, kteří tak měli zároveň neformální prázdninovou praxi a mohli si vyzkoušet péči o děti s astmatem, a to bez nároku na mzdu. Jsme taková velká rodina, která se každý rok schází a během tábora se navštěvuje, o čemž svědčí i to, že první pacienti již posílají na tábor své děti,“ zmiňuje profesor František Kopřiva.

Přední český dětský pneumolog prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D. obdržel letos v květnu za svou dlouholetou činnost Cenu města Olomouce za vědu a výzkum, a to za svůj příspěvek k rozvoji pediatrie v Olomouci. Pořádání letních táborů pro děti s astmatem a alergií je jen jedna z činností, jimiž přispívá k boji s těmito dnes tak častými chorobami.