Zemské ústavy v Olomouci se otevřely před 125 lety

19. srpna 2021

Právě dnes je tomu 125 let, co se otevřely Zemské ústavy v Olomouci – předchůdce dnešní Fakultní nemocnice Olomouc. Nová nemocnice byla předána do užívání 19. srpna 1896 a v září téhož roku byli do nových prostor přemístěni pacienti z nemocnice, která byla už od roku 1787 umístěna v prostorách zrušeného kláštera minoritů v Křížkovského ulici v Olomouci.

• Plán Zemských ústavů v Olomouci, (1901). Převzato ze statistické ročenky Olomouce z r. 1901 – publikováno v knize prof. Pavla Zatloukala „Meditace o architektuře“.

Nové zemské ústavy měly 212 lůžek, později byl počet zvýšen na 268. V nové nemocnici byla zřízena interna, oddělení chirurgie, oční oddělení, infekce, lékárna, sklad materiálu, byty lékařů, dům úředníků a domov řádových sester. Dále se v areálu nacházela kuchyně, prádelna, strojovna s kotelnou a stáj.

V roce 1899 se otevírala nová porodnice, v roce 1904 oční pavilon, v roce 1906 prosektura, o další dva roky později dermatovenerologie, laboratoře a druhý operační sál chirurgie. ORL bylo v budově oční kliniky zřízeno v roce 1925, po dalších pěti letech se otevřelo také dětské oddělení.

Dnes je Fakultní nemocnice Olomouc jedním z největších lůžkových zařízení v České republice. Je součástí sítě devíti fakultních nemocnic přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví ČR, největším zdravotnickým zařízením v Olomouckém kraji a šestou největší nemocnicí v zemi. Disponuje 68 pracovišti a bezmála 1200 lůžky. S celkovým počtem více než čtyři tisíce zaměstnanců je FN Olomouc druhým největším zaměstnavatelem v regionu.

Více o historii FN Olomouc ZDE.