Myokarditida

Myokarditida je zánětlivé onemocnění srdečního svalu.Zánět srdečního svalu má různé příčiny, nejčastější je infekční původ. Doprovází některé septické stavy, bakteriální endokarditidy, záškrt, borreliosu, z neinfekčních příčin sarkoidózu a zánětlivá onemocnění pojiva, především revmatickou horečku.

Rozdělení podle příčin:

  1. Infekce - některé typy mikroorganismů častěji napadají srdce a jeho svalovinu. Jedná se především o Coxsackie viry, echo viry, viry zarděnek, virus Epstein-Barrové. Zánět působí také některé bakterie, poškození srdce nalézáme zejména u Lymské borreliózy.
  2. Autoimunitní choroby - V tomto případě se jedná o neinfekční zánět. Tento zánět je způsoben vlastní imunitou, např. u onemocnění lupus erythematosus.
  3. Revmatická horečka - U některých lidí vzniká po neléčené angíně způsobené streptokoky. Vlastní imunita si splete streptokoky s vlastními buňkami srdce a poškodí je. Nejčastěji dochází k poškození srdečních chlopní, může také dojít k poškození buněk srdeční svaloviny.
  4. Léky - některé léky mohou způsobit poškození svaloviny srdce, zejména některá protinádorová cytostatika.

Klinické projevy:

Klinický obraz zahrnuje široké spektrum projevů od závažných forem až po subklinické (bezpříznakové) formy. Většina myokarditid začíná zcela nespecifickými obtížemi, které připomínají virozu - únava, slabost, horečky, kašel, bolesti kloubů a svalů. K podezření na zánět srdečního svalu nás mohou vést bolesti na hrudníku, dušnost, arytmie, tachykardie. Pokud dojde k narušení srdečního svalu zánětem a tím narušení funkce srdce vzniká srdeční nedostatečnost. Jejím nejnápadnějším projevem bývá dušnost a únava. Může dojít k poruchám srdečního rytmu s různým stupněm závažnosti.

Diagnostika:

  • fyzikální vyšetření a anamnéza
  • EKG
  • laboratorní nálezy
  • echokardiografie
  • magnetická rezonance
  • endomyokardiální biopsie ( v nejasných případech, u závažných forem)

Léčba:

Závisí na závažnosti klinických projevů myokarditidy a přítomnosti známek srdeční nedostatečnosti. Pokud jsou projevy onemocnění mírné a nejsou známky srdeční nedostatečnosti nemocní nevyžadují speciální léčbu. Při zjištění borreliové a mykoplasmatické infekce podáváme antibiotika. V každém případě je doporučen klidový režim.

Pokud u pacienta dochází k poruchám srdečního rytmu nebo projevům srdeční slabosti jsou tyto příznaky léčeny podle standardních doporučení.

Protivirová léčba a léčba imunosupresivní (ovlivňující imunitní systém) u nemocných s přetrvávajícím zánětem srdeční svaloviny je vyhrazena specializovaným centrům.

I. interní klinika - kardiologická
kontaktní adresa I. interní klinika - kardiologická

Projekty financované z mezinárodních fondů

Projekty financované z EU
Projekty financované z EU
Projekty financované z EU
Projekty financované z EU
Projekty financované z EU
Projekty financované z EU
Projekty financované z EU