Oční klinika

Oční klinika

Pro pacienty

Informace pro hospitalizované pacienty:

Nástup na kliniku je vždy v 7:00 hod v případě, že výkon je v plánu v den přijetí. V případě, že jste objednán k přijetí k hospitalizaci jeden den před plánovaným výkonem, pak je nástup na kliniku do 10:00 hodin.  V případě, že jste objednán k přijetí na neděli, je nutné dostavit se mezi 14:00 - 15:00 hodinou. Vždy se hlaste v kartotéce Oční kliniky v suterénu budovy, nikoliv na oddělení.

K operaci očí za hospitalizace si s sebou vezměte:

 1. Kompletní předoperační vyšetření vystavené Vaším praktickým, popř. interním lékařem, včetně výsledků laboratorních a pomocných vyšetření. Vyšetření nesmí být starší 21 dní. Pro výkony v celkové anestezii je potřeba absolvovat ještě vyšetření anesteziologické, které plánujeme většinou na den před plánovaným výkonem, tedy v den přijetí na určitou hodinu, která je zapsána v žádance (vezměte s sebou žádanku + vyplněný anesteziologický dotazník).
 2. Průkaz pojištěnce, občanský průkaz, pracovní neschopnost (pokud je již vystavena).
 3. Přezůvky, toaletní a osobní potřeby a všechny léky, které přes den užíváte. Léky přineste v originálním balení, abychom přesně věděli jaké léky, a v jaké síle právě užíváte včetně přesného denního rozpisu (není vhodné mít léky nachystány pouze v dávkovači). Užíváte-li inzulín, nezapomeňte jej vzít s sebou! Neberte s sebou k hospitalizaci větší obnos peněz a příliš cenné věci. Po dobu operace je možné cenné věci uložit do trezoru. Můžete si vzít vlastní pyžamo a župan. Tyto jsou jinak standardně při hospitalizaci zapůjčeny.
 4. V případě, že je výkon v plánu v lokální anestezii, ráno se lehce nasnídejte a vezměte si léky, které pravidelně užíváte. V případě, že je výkon v celkové anestezii a jste objednán na příjem ráno, tak od půlnoci nic nejezte, nepijte, nekuřte a ranní léky neužívejte, pokud Vám lékař nesdělil, které léky si můžete ráno vzít. Přineste ale všechny léky s sebou a při přijetí rozhodneme, jaké léky ještě před operací užijete.
 5. Návštěvní hodiny na lůžkovém oddělení oční kliniky:

pondělí - sobota: 15:00 – 16:30 hodin

neděle: 10:00 – 11:30 hodin, 15:00 – 16:00 hodin

Návštěvy mimo stanovenou dobu jsou možné po domluvě se sestrou z oddělení (588 444 209).

Ze zákona není možné poskytovat informace o zdravotním stavu hospitalizovaného pacienta po telefonu bez možnosti identifikace volajícího.

Strava v nemocnici pro hospitalizované pacienty:

Stravu na první den hospitalizace je možné objednat v závislosti na hodině přijetí pacienta:

 • Přijetí do 8:00 hod. - oběd i večeře
 • Přijetí do 9:00 hod. - večeře
 • Přijetí po 9:00 hod. - náhradní strava  

Operační výkony v lokální anestézii prováděné ambulantně:

Pacient je vždy v den ambulantního vyšetření objednán k operaci očí pouze na určité datum, nikoliv čas. Časový harmonogram operačního programu se vždy vytváří až den předem. Proto, abychom co nejvíce zkrátili dobu čekaní pacientů na klinice před ambulantní operací očí, musí si pacient zavolat vždy jeden den před plánovaným datem operace na telefonní číslo záznamníku 588 444 210 a to vždy až po 14:00 hodině (lépe volat později během odpoledne, aby nebylo číslo obsazeno jinými volajícími). Po vytočení čísla poslouchejte a vyčkejte, dokud neuslyšíte své jméno a hodinu, kdy se máte dostavit. Na záznamníku jsou namluveni všichni pacienti postupně. Na záznamník je možno volat kdykoliv opakovaně až do rána druhého dne. Pokud by byl záznamník nefunkční, či jste měli jiné nejasnosti, pak je možné volat sestru pohotovosti na telefonním čísle 588 444 204, která Vám potřebné informace sdělí. Čas, na který je pacient objednán, je čas nástupu na kliniku, tedy hodina, kdy se pacient hlásí v kartotéce Oční kliniky. Nejedná se o čas operace, nejprve je potřeba v ambulanci pacienta zkontrolovat (interní vyšetření, naplánovat premedikace apod.).

K ambulantní operaci očí si s sebou vezměte:

 1. Kompletní předoperační vyšetření vystavené Vaším praktickým, popř. interním lékařem, včetně výsledků laboratorních vyšetření a přesný rozpis užívaných léků. Vyšetření nesmí být starší 21 dní.
 2. Průkaz pojištěnce, občanský průkaz, propustku, pracovní neschopnost (pokud je již vystavena).
 3. Přezůvky, svačinu včetně pití a léky, které přes den užíváte. Hlavně trpíte-li cukrovkou a máte dodržovat pravidelný stravovací režim. Užíváte-li inzulín, nezapomeňte jej vzít s sebou!
 4. V případě, že je výkon v plánu v lokální anestezii, ráno se lehce nasnídejte a vezměte si léky, které pravidelně užíváte. V případě, že je výkon v celkové anestezii a jste objednán na příjem ráno v 7:00 hod., tak od půlnoci nic nejezte, nepijte, nekuřte a ranní léky neužívejte, pokud Vám lékař nesdělil, které léky si můžete ráno vzít. Přineste ale všechny léky s sebou a při přijetí rozhodneme, jaké léky ještě před operací užijete.

Kde nás najdete - Oční klinika