Odborníci na lymeskou borreliózu se sejdou v Olomouci

17.5.2017

Více než stovka klinických a výzkumných pracovníků přijede ve čtvrtek 18. května do Olomouce na konferenci věnovanou nejnovějším poznatkům o možnostech terapie a prevence lymeské borreliózy, nejčastějšího infekčního onemocnění přenášeného ze zvířat na člověka. Odbornou akci už potřetí pořádá Ústav imunologie Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který mezi hlavními hosty přivítá předního specialistu Richarda Marconiho z americké Virginia Commonwealth University.

Hlavním tématem letošního ročníku konference určené jak klinickým, tak výzkumným pracovníkům je postižení pohybového aparátu. „Smyslem je prezentovat příklady kloubních komplikací souvisejících s prodělanou borreliovou infekcí, diskutovat současná doporučení terapie i možnosti laboratorní diagnostiky. Prostor v diskuzi by měli dostat i zástupci pacientů postižených chronickými komplikacemi prodělané borreliové infekce,“ shrnul obsah odborného setkání přednosta ústavu imunologie prof. MUDr. Mgr. Milan Raška, Ph.D.

Stejně jako v loňském roce byl do Olomouce přizván jeden z předních světových odborníků v oblasti vývoje vakcinačních preparátů. Letos pozvání přijal Richard Marconi z Virginia Commonwealth University v Richmondu, který účastníky seznámí se současnými směry výzkumu a vývoje humánní vakcíny proti borrelióze. Tématu se budou věnovat také olomoučtí imunologové. „Ústav imunologie bude prezentovat tematiku vývoje nosičů pro aplikaci vakcíny, které jsou klíčové pro dosažení vysoké účinnosti imunizace,“ vysvětlil profesor Raška.

V současnosti je na konferenci přihlášeno 120 účastníků převážně z České republiky. Jedná se zejména o lékaře, kteří jsou v prvním kontaktu s pacienty infikovanými borreliemi. Organizátoři přizvali i zástupce pacientů, kteří mají různé klinické projevy, jež mohou mít souvislost s prodělanou borreliovou infekcí. Dále se přihlásili laboratorní pracovníci věnující se diagnostice borreliové infekce a výzkumníci studující možnosti prevence včetně preventivní vakcinace.

Konference Lymeská borrelióza se koná 18. května v prostorách olomouckého Clarion Congress Hotelu. Slavnostní zahájení je připraveno na 9 hodin. Podrobný program najdete na webové stránce marketing.fnol.cz.

Novinky
rychlý kontakt:

FN Olomouc
I. P. Pavlova 6, Olomouc
GPS: 17.239856 49.585683

  • +420 588 441 111
  • +420 588 413 841
  • xa4krm2 (ID datové schránky)

Projekty financované z mezinárodních fondů

Projekty financované z EU
Projekty financované z EU
Projekty financované z EU
Projekty financované z EU
Projekty financované z EU
Projekty financované z EU