Světový den ústního zdraví nabídne celodenní program

15.3.2017

Několik desítek studentů zubního lékařství v bílých pláštích bude spolu se studenty olomouckých zdravotnických škol v pondělí 20. března 2017 informovat návštěvníky olomouckého obchodního centra Galerie Šantovka o důležitosti a zásadách ústní hygieny. Olomouc se tak poprvé připojí ke Světovému dni ústního zdraví, který se zároveň koná v dalších českých univerzitních městech. Jako spolupořadatel se na jeho organizaci podílí Klinika zubního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která ve spolupráci s dalšími partnery připravila pro širokou veřejnost bohatý celodenní program.

„Rozhodli jsme se připravit osvětovou akci s širším dopadem na veřejnost. V prostoru obchodního centra Galerie Šantovka chystáme informační, vzdělávací i zábavné akce a máme také předjednánu účast škol, školek, mateřských center a domovů pro seniory. Asistenci na jednotlivých stanovištích budou zajišťovat lékaři a studenti kliniky zubního lékařství, střední zdravotnické školy nebo členové neziskové společnosti Arak,“ přiblížil přednosta pořádající kliniky a proděkan LF UP Miloš Špidlen.

Názorné ukázky správných technik dentální hygieny budou studenti předvádět na velkých plastových modelech. Zájemci se u jednotlivých stánků seznámí s postupy při ošetření zubních defektů nebo ztrátě zubů i s možnostmi jejich náhrad. Pomocí fluorescenčního barviva si budou moci otestovat plak na vlastních zubech nebo změřit krevní tlak a index tělesné hmotnosti (BMI). Získají také informace o zásadách zdravé výživy i o tom, jak pečovat o zuby v dětském věku nebo v těhotenství. Děti se zároveň dozvědí, jak probíhá první návštěva u zubaře a budou se moci zapojit do zábavných soutěží.

Akce, která se koná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje, primátora Olomouce, rektora Univerzity Palackého, děkana Lékařské fakulty UP a ředitele Fakultní nemocnice Olomouc, bude v obchodní Galerii Šantovka slavnostně zahájena v 10 hodin. Program pro veřejnost je připraven od 8 do 18 hodin. Světový den ústního zdraví (World Oral Health Day) se slaví 20. března již od roku 2008 z podnětu Světové dentální federace (World Dental Federation) a ve spolupráci s národními dentálními asociacemi i globálními partnery. V České republice se uskuteční za podpory České stomatologické komory, Asociace dentálních hygienistek, Sdružení studentů stomatologie a Českého zeleného kříže.

Plakát ke Světovému dni ústního zdraví
Program Světového dne ústního zdraví v Olomouci

Plakát Program