Ambulance preventivní onkologie FN Olomouc funguje i v době koronavirové epidemie. Nepodceňujte prevenci, radí odborníci

16. září 2021

Celkem 426 klientů navštívilo od roku 2016 až do současnosti Ambulanci preventivní onkologie Fakultní nemocnice Olomouc. Ta funguje v rámci Onkologické kliniky největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě a nabízí nadstandardní vyšetření, díky němuž je možné včas odhalit nádorové a přednádorové stavy a podstatně tak zvýšit šance na včasné zahájení léčby. Zejména v době koronavirové epidemie se totiž znovu prokázalo, že prevence je nejlepší formou léčby. Na onkologickou prevenci navíc poskytují příspěvek i některé zdravotní pojišťovny.

Na důležitost včasné diagnostiky závažných onemocnění, která může výrazně ovlivnit prognózu a také zvýšit úspěšnost zavedené terapie, upozorňuje lékař Ambulance preventivní onkologie FN Olomouc a dlouholetý primář Onkologické kliniky MUDr. Vlastislav Šrámek, Ph.D., MBA. „Toto pravidlo se týká zejména právě našeho oboru,“ zdůrazňuje MUDr. Šrámek.

• Kompletní prohlídka trvá zhruba hodinu a půl.

Preventivní onkologická prohlídka zahrnuje podle jeho slov fyzikální vyšetření klinickým nebo radiačním onkologem se zaměřením na osobní a rodinnou anamnézu, které mohou pomoci v určení možných rizik týkajících se především nádorových onemocnění, ale i jiných závažných chorob. Součástí prohlídky je dále odběr krve s vyšetřením vybraných nádorových markerů z krevního vzorku, jež jsou navrženy na základě zjištěné anamnézy. A v neposlední řadě jsou součástí celého procesu také vyšetření stolice na skryté krvácení natočení klidového EKG, měření pulzu a krevního tlaku, rentgen plic, ultrazvuk břicha u všech, u mužů navíc varlat a u žen prsů. Celá prohlídka, která se provádí nalačno, trvá zhruba hodinu a půl. „Pacienti jsou následně edukováni o dodržování zásad správné životosprávy a zdravé výživy. V rámci klinického vyšetření je seznamujeme s možnostmi provádění samovyšetření a zdůrazňujeme jim význam primární a sekundární prevence,“ doplňuje Vlastislav Šrámek.

Vyšetření je nadstandardní placenou službou. Cena balíčku je stanovena v závislosti na provedených vyšetřeních a pohybuje se od 6000 do 6300 korun. Do ambulance je možno se objednat telefonicky každou středu mezi 13. a 15. hodinou na čísle 588 443 590, případně prostřednictvím e-mailové adresy: preventivnionkologie@fnol.cz. „Některé zdravotní pojišťovny nabízejí na onkologickou prevenci finanční příspěvek. Ten si musí pacient dohodnout sám se svou pojišťovnou,“ uzavírá MUDr. Vlastislav Šrámek, Ph.D., MBA.