Atria v budově A se změnila v komorní japonské zahrady

26. září 2022

Nejsou výrazně viditelná na první pohled, zůstávají mírně utajená za žaluziemi čekáren Oddělení urgentního příjmu a Radiologické kliniky, ale kolem atrií uprostřed budovy A ve Fakultní nemocnici Olomouc každodenně procházejí stovky lidí. Ještě minulý týden ani neměli mnoho důvodů se u dvou vnitřních dvorků zastavit. Dnes už to neplatí. Díky skvělé spolupráci nemocniční parkové skupiny, Dobrovolnického centra FN Olomouc, pomoci studentů a pedagogů Střední odborné školy v Olomouci – Řepčíně a odbornému dohledu zahradnických profesionálů z firmy Horák a synové se obě plochy proměnily ve skromné, ale velmi úhledné zahrádky japonského typu.

• Z atrií v monobloku jsou nyní úhledné zahrádky.

Revitalizace atrií přitom nebyla logisticky úplně jednoduchá. Pomocníci ze dvou tříd třetího ročníku řepčínské školy totiž nejdříve museli oba dvorky vyčistit, zbavit náletů a starých rostlin a pak naopak frekventovanými chodbami a výtahy monobloku přestěhovat nejen novou výsadbu, ale také například 4,5 tuny kačírku. A co nám na vnitřních dvorcích nově roste? Tak například okrasné trávy Carex, čechravy, poměnkovec, bohyška, blahočet nebo pajehličník. Tak se v přízemí monobloku stavte podívat!

A abychom nezapomněli: Nedosti na tom, že nám středoškoláci a jejich pedagogové pomohli s úpravou atrií, pak ještě vzali smetáky a lopaty a pomohli nám i s úklidem některých částí areálu naší nemocnice. Poklona, děkujeme za pomoc!