Běh a procházka pro miminka do dlaně: Pomůžete předčasně narozeným dětem dostat se do cíle?

18. dubna 2024

První květnová neděle je dnem rodičů předčasně narozených dětí. U této příležitosti se uskuteční už tradiční charitativní Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ České republiky, kterou letos počtvrté pořádá nezisková organizace Nedoklubko. Každý den se v České republice narodí průměrně 23 dětí příliš brzy. Nedoklubko má pro jejich rodiče připravenou ucelenou informační a psychosociální podporu a provází je na jejich cestě s předčasně narozeným miminkem. Ročně tak předá více než 7 000 léčivých uvítacích balíčků, které rodičům usnadňují první dny a týdny hospitalizace jejich křehkého děťátka.

Celý rok Nedoklubko pracuje na osvětě tématu předčasného porodu, podporuje výzkum jeho příčin a prevence a pravidelně dochází za rodiči předčasně narozených dětí do všech 27 specializovaných pracovišť, kde je pečováno o předčasně narozená nebo nemocná miminka. Další velkou částí práce Nedoklubka je také finanční podpora neonatologických oddělení. Soustřeďuje se hlavně na podporu uplatňování tzv. vývojové péče, která významně prospívá celkovému vývoji předčasně narozeného miminka a také zkvalitňuje a upevňuje rodičovské kompetence v podmínkách nemocničního prostředí.

Akce Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ spočívá v tom, že se zaregistruje jednotlivec, rodina či kolektiv prostřednictvím registračního formuláře na www.darujme.cz/beh a v rámci registrace si zvolí výši příspěvku a také neonatologické oddělení, které si přeje v rámci akce podpořit. Pak už jen vyčká na 5. května, kdy se může kdekoli a kdykoli během dne vydat na libovolně dlouhou trasu a pak dát vědět prostřednictvím výsledného formuláře detaily o své aktivitě. „V současné chvíli evidujeme už 200 běžců, 1 000 účastníků procházky, přes 200 kočárků a 140 pejsků,“ upřesňuje s úsměvem Markéta Řehořová, členka výkonné rady Nedoklubka a projektová manažerka akce.

Nedoklubko uspořádalo svůj první virtuální celorepublikový Běh a procházku v květnu 2021. Uplynulých tří ročníků se zúčastnilo více než 17 tisíc účastníků a na podporu neonatologických oddělení byly rozděleny téměř tři miliony korun. „Výtěžek letošního ročníku si přejeme použít hlavně na financování nezbytného vybavení podporujícího společný pobyt rodičů a miminek na oddělení a kurzů vývojové péče a dalšího vzdělávání pro zkvalitňování péče o ty nejmenší pacienty,“ upřesňuje Lucie Žáčková.

„Letos už počtvrté oslavíme Světový den rodičů předčasně narozených dětí pohybem. Tisíce rodičů, rodin, pracovních týmů, lékařů, sestřiček, ale i předčasně narozených dětí už tradičně vybíhají nebo jdou na procházku právě první květnovou neděli. Přejeme si vždy společně oslavit sílu rodičů i dětí, poděkovat za špičkovou péči všem zdravotníkům, podpořit neonatologická oddělení tím, co potřebují, a projevit sounáležitost rodičům a miminkům, kteří aktuálně tráví své dny a týdny na neonatologii,“ uzavírá Lucie Žáčková.

Jedním z oddělení, jimž účastníci mohou adresovat své startovné, je opět Novorozenecké oddělení FN Olomouc. Jeho personál Běh a procházku pro miminka do dlaně nejen podporuje, ale již tradičně se k němu také připojuje. „Aktivit, které veřejnost upozorní na téma předčasně narozených dětí, není nikdy dost a jsme za každou iniciativu vděční. Rodičovská organizace Nedoklubko je v tomto směru neúnavná, za což jsme moc rádi. A je logické, že když můžeme něco pro miminka do dlaně udělat, nezůstaneme sedět v koutě, a zapojíme se. Věřím, že společnými silami se nám podaří naplnit předpokládanou částku půldruhého milionu korun,“ podotýká primář Novorozeneckého oddělení MUDr. Jan Hálek, Ph.D. Se zdravotníky Novorozeneckého oddělení se navíc mohou zájemci 5. května setkat osobně. Na travnaté ploše u pavilonu G Výstaviště Flora Olomouc se mohou od 14:00 do 17:00 hodin zastavit u stánku a lékaře a sestry pozdravit a odnést si případně i upomínku na účast v běhu.

Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ ČESKÉ REPUBLIKY 2024

  • Kdy: 5. května 2024, kdykoli během dne
  • Kde: kdekoli v ČR i ve světě
  • Co: běh nebo procházka s rodinou, kolegy, přáteli
  • Více informací a registrace: https://www.nedoklubko.cz/projekty/beh/
  • Startovné: 200 Kč / účastník
  • Kontakt: Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka, 608 888 778, zackova@nedoklubko.cz