Benefiční sbírka Zázraky Zrození získala 904 063 korun pro Novorozenecké oddělení

9. července 2024

Olomoucká firma Lorika ve spolupráci s Hospodářskou komorou a dalšími regionálními partnery dokázala během dvouměsíční benefiční kampaně vybrat přes 904 063 Kč od regionálních firem, institucí i široké veřejnosti. Fakultní nemocnice Olomouc tak obdrží 4 pulzní oxymetry a novou centrální monitorovací stanici pro bezpečné a pohodlné monitorování životních funkcí novorozenců i nerušený poporodní bonding. 

  • Obrázek 1: Předání symbolického šeku se zúčastnili (zleva) - náměstek léčebné péče
    MUDr. Zdeněk Kojecký, Ph.D., náměstkyně nelékařských oborů Ing. Bc. Andrea Drobiličová, MHA, technický ředitel firmy Lorika Jakub Krištof, ředitel OHK Olomouc PhDr. Radim Kašpar, MBA. Foto: Lukáš Navara 

Částka plně pokryje vybavení 4 porodních sálů

Cílem kampaně s názvem Zázraky Zrození bylo vybrat co největší množství prostředků pro Novorozenecké oddělení FN Olomouc. Zdejší personál se snažil z vlastní iniciativy dovybavit porodní sály novým vybavením, které nespadá do kritické infrastruktury. Díky úspěšné sbírce se zanedlouho vybaví 4 porodní sály 4 novými monitory vitálních funkcí a společnou řídící stanicí. 

“Rád bych ze srdce poděkoval jménem našeho oddělení všem, kdo se do kampaně jakkoliv zapojili a pomohli ji šířit. Sbírka přinesla obrovskou částku, která pomůže zkvalitnit naši péči jak o rodiče, tak o jejich miminka. Náš sen, který tu byl na začátku, je z velké části naplněn,” přiznává s radostí MUDr. Vladimír Mišuth, zástupce primáře Novorozeneckého oddělení. 

Majitelům společnosti Lorika, Jakubu Krištofovi a Davidu Martinkovi, se tak podařilo spojit moderní pojetí firemního dárcovství formou osvětové kampaně a posílit povědomí o důležitosti poporodního bondingu, ve kterém patří olomoucká nemocnice k republikové špičce. 

“V olomoucké porodnici jsme s kolegou Davidem oba přivítali naše děti. Já osobně minulý měsíc už potřetí. A tak jsme rádi, že jsme mohli společně s našimi přáteli, partnery a veřejností pomoci doktorům a sestrám doplnit další část potřebného vybavení pro bezpečný a klidný poporodní bonding, který jsme oba z pozice tátů zažili. Věříme, že se naše snaha vyplatila a chceme poděkovat všem, kteří se k nám přidali,” dodává technický ředitel firmy Lorika Jakub Krištof. 

Podpora zdejšího novorozenecké oddělení se může přetavit v realitu již během letošního podzimu, kdy začne nové vybavení sloužit jak personálu, tak všem rodičům a jejich dětem. “Aktuálně finalizujeme smlouvu ohledně nákupu zařízení s dodavatelem a společně s vedením nemocnice se budeme snažit, aby nové přístroje sloužily ideálně od letošního září,” říká Vojtěch Konečný z firmy Wakawai, která benefiční sbírku zastřešovala. 

Současný výsledek sbírky nemusí být finální

Sbírka původně cílila na nákup 11 pulzních oxymetrů a centrální monitorovací stanici, což byl předem vytyčený maximální cíl. Proto se v následujících měsících FN Olomouc zaměří na doplnění těchto důležitých přístrojů z vlastních zdrojů i pomocí dotací. 

“Budeme se snažit hledat další zdroje uvnitř i mimo nemocnici, abychom mohli dokoupit zbývající vybavení pro další porodní sály, což vidím velmi optimisticky. Sbírka Zázraky Zrození k tomu položila dostatečně pevné základy. Díky tomu v budoucnu pokryjeme veškeré potřeby dalších rodičů a jejich miminek, které se narodí u nás na oddělení,” doplňuje Mišuth.

  • Obrázek 2: Zástupce primáře Novorozeneckého oddělení FN Olomouc MUDr. Vladimír Mišuth. Foto: Lukáš Navara

 

V celorepublikovém měřítku se jednalo o netradiční sbírku, navíc na podporu nemocnice přímo řízené Ministerstvem zdravotnictví ČR. “Aktuální posun ve vnímání firemního dárcovství souvisí se západoevropským trendem, ale také s nedávno platnými směrnicemi v rámci ESG (environmental, social and corporate governance). I díky tomu mohou podobné společné sbírky začít v budoucnu nabírat na popularitě," dodává Konečný. 

Kampaň Zázraky Zrození krom sportovních klubů, Univerzity Palackého, Radia Čas Galerie Šantovka, mnoha firem a olomoucké veřejnosti podpořili také známé osobnosti v čele s herečkami Pavlou Dostálovou, Denisou Pfauserovou i sportovcem Adamem Ondrou s ženou Ivou. Zapojil se také bývalý primář Novorozeneckého oddělení MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., starosta Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA, Helena Morávková se svou nadací a další zvučná jména.