Česká lékařská společnost J. E. Purkyně ocenila profesory Bohuslava Melichara a Dagmar Pospíšilovou

24. září 2025

V reprezentativních prostorách Sala terrena Valdštejnského paláce v Praze se ve středu 17. září 2025 uskutečnilo tradiční slavnostní předávání Cen předsednictva České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) za nejlepší vědecké publikace vydané v roce 2024. Součástí slavnostního aktu bylo také udělení Zlatých medailí ČLS JEP za celoživotní přínos české medicíně a ocenění letos mezi celkem pěti lékaři obdržel rovněž přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.

 

  • Obrázek 1: K předání ocenění došlo v prostorách Sala terrena Valdštejnského paláce.

 
„Považuji tuto poctu nejen za ocenění své, ale i všech klinických a radiačního onkologů z naší nemocnice. Pokroky v léčbě v posledních desetiletích dokázaly významně změnit osud pacientů s nádorovým onemocnění. V případech, které byly ještě před čtvrtstoletím beznadějné, dokážeme nejen významně prodloužit přežití a zlepšit kvalitu života, ale můžeme část těchto nemocných i trvale vyléčit. Poštěstilo se mi, že jsem v průběhu své profesní kariéry mohl být při tom a možná přispět svým malým dílem k pokroku lékařské vědy v této oblasti. Měl jsem a mám štěstí na skvělé spolupracovníky, bez nichž bych zde dnes nestál, a toto ocenění patří především jim,“ vyznal se profesor Melichar.

  • Obrázek 2: Profesor Bohuslav Melichar (uprostřed) obdržel Zlatou medaili ČLS JEP za celoživotní přínos české medicíně.


Spoluautorkou monografie Dětská hematologie, která byla v rámci ceremoniálu oceněna na 2. až 3. místě, je rovněž emeritní přednostka Dětské kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Dagmar Pospíšilová, Ph.D. „Nová učebnice dětské hematologie u nás vznikla po dlouhých čtyřiceti letech, takže ji vnímám jako velmi důležitý počin. Za naši nemocnici jsme se na ní autorsky podíleli z jedné třetiny, a proto mě těší, že to v Praze nezůstalo bez povšimnutí. Slavnostní akce na půdě Senátu byla důstojná a výborně zorganizovaná včetně prohlídky prostor, což bylo jistě i poděkováním za skvělou publikační práci našeho olomouckého týmu,“ řekla profesorka Pospíšilová.

  • Obrázek 3: Profesorka Dagmar Pospíšilová byla oceněna za monografii Dětská hematologie.