Charitativní fotbalový zápas hvězd pomůže pěti dětem a rodinám

22. srpna 2021

Terezka Vepřková, Lucinka Čechová, Natálka Hudečková, Tomík Burghardt a Mikuláš Rak. Pět dětí, jejichž zdravotní stav vyžaduje trvalou a intenzivní péči odborníků specializovaných zařízení i Fakultní nemocnice Olomouc, a pět rodin, které jsou vděčné za podporu a pomoc. To už je pořádná motivace ke svolání bývalých reprezentačních fotbalistů, hráčů Sigmy Olomouc a známých osobností, aby sehráli charitativní mač!

V utkání, které pořádá v sobotu 4. září od 17 hodin na Andrově stadionu v Olomouci iniciativa Děti dětem, nastoupí proti sobě, ale se společným cílem taková hvězdná jména, jako jsou na jedné straně někdejší hráči Sigmy David Rozehnal, Martin Blaha, Michal Ordoš, Michal Kovář, Aleš Škerle nebo Radoslav Látal a na druhé straně Petr Švancara, Karel Rada, Marek Heinz, Vladimír Šmicer, Marek Jankulovski, šéfkuchař Přemek Forejt nebo herec Jakub Štáfek. Jejich aktivita by ale bez vás a vašeho zájmu přišla vniveč. Budeme rádi, když se přijdete na zápas podívat nebo projekt Pomáhejme společně podpoříte jinou formou.

Komu je výtěžek z charitativní akce určen?

Terezka Vepřková (Kolšov, okr. Šumperk) se narodila v roce 2004. Její příchod na svět byl velmi dramatický. I když těhotenství maminky Zdeňky probíhalo bez komplikací, porod již nikoliv. Pupeční šnůru měla několikrát omotanou kolem krku, což vedlo k jejímu přidušení a následně k hypoxickému poškození mozku. Terezka tak má centrální mozkovou atrofii s těžkou psychomotorickou retardací. Situace Terezky je o to složitější, že je na výchovu a péči maminka sama.

Více ZDE.

 

 

Lucinka Čechová se narodila v dubnu 2013 akutním císařským řezem v 39. týdnu bezproblémového těhotenství a ihned po porodu musela být resuscitována. Poté následovala řízená hypotermie, ale k nevratnému poškození mozku nedostatkem kyslíku stejně došlo. Lucinčina diagnóza zní dětská mozková obrna, smíšená forma, převážně dystonicko-dyskinetická. Znamená to, že se hýbe, ale víceméně mimovolně, neumí pohyb správně zkoordinovat a zacílit, neudrží rovnováhu. Lucinka ke svému životu a pokroku potřebuje intenzívní rehabilitaci a hodně kompenzačních pomůcek.

Více ZDE.

 

Natálka Hudečková se narodila v termínu, a i když v těhotenství měli lékaři kvůli genetice trošku obavy, vše dopadlo na výbornou. Ve dvou letech ale začala při chůzi více padat a po absolvování kolotoče vyšetření zazněla definitivní diagnózaPEX 12 ze spektra Zelwegerova syndromu – poruchy peroxisomální biogeneze 3. Natálka nyní nechodí, neleze, sedí jen s oporou, neudrží sama ani hlavu a manipulace s ní je velice náročná. Je celkově hypotonická, lidově jako hadrová panenka.

Více ZDE.

 

Tomík Burghardt (Velký Týnec) se narodil v listopadu 2012 se závažným vývojovým onemocněním mozku zvaným lisencefalie, které má velký vliv na mozkovou funkci. Mozek se nemůže správně vyvíjet a děti s tímto onemocněním se vyvíjejí velmi pomalu. Ve svých sedmi letech Tomík nemluví, neumí sám chodit, nezvládá sebeobsluhu, neumí se sám najíst nebo obléct a nedokáže si říct nebo ukázat, co chce či potřebuje. Pod tíhou této těžké životní zkoušky se rodina rozpadla a na náročnou péči zůstala Tomíkova maminka sama.

Více ZDE.

 

Mikulášek Rak se narodil v roce 2016 dvě minuty po svém bráškovi, dvojčeti Matyáškovi. Ve 24. týdnu těhotenství byl u maminky diagnostikován transfúzní syndrom, tedy vzácné onemocnění placenty, která spojuje matku s dítětem a poskytuje výživu vyvíjejícím se plodům. Byl proto nutný okamžitý operační nitroděložní zákrok. Po porodu byli Mikuláš a Matyáš pod bedlivým dohledem lékařů a oba prodělali řadu vyšetření, kontrol i operací. Když už se zdálo, že bude všechno v pořádku, potvrdila se u Mikuláše diagnóza dětské mozkové obrny s postižením dolních končetin. Od té doby intenzivně cvičí a rehabilituje – a přestože sám bez opory nesedí, společně s rodiči věří, že to jednou dokáže. 😊

Více ZDE.

 

Více o akci, projektu a osudu dětí se dozvíte ZDE.