Čtrnáct let rozesílá oční klinika originální novoročenky. Letos jsou brýle heavymetalové

2. ledna 2018

Začalo to před čtrnácti lety. Na Oční klinice Fakultní nemocnice Olomouc se tehdy shodli, že by mohli rozesílat své vlastní novoročenky. A novoročenky by samozřejmě měly vycházet ze specializace kliniky. Od té doby přátelé, kolegové z jiných očních ambulancí i pacienti každoročně dostávají vtipná péefka, nejčastěji s motivem brýlí, ale taky se speciálními optotypy.

S nápadem na „oční“ novoročenky v roce 2003 přišla nynější primářka MUDr. Klára Marešová. „Nakonec jsme zvolili motiv brýlí, přestože předepisování brýlí není hlavní náplní péče o naše pacienty. Je to ale jednoznačný symbol spojený se zrakem,“ vzpomněla Marešová. Na první novoročence pro rok 2004 byla fotografie brýlí z doby kamenné s popiskou „nález z Věstonic“. „Dodnes mě to rozesměje. Ještě lepší ale bylo péefko na rok 2005 – plážové brýle pro neplavce, což byly dva velké korky,“ vzpomněla primářka. V dalších letech oční klinika popřála vše nejlepší do nového roku s brýlemi pro mlsouny, které byly z lízátek a lineckého pečiva, brýlemi z tichomořských ostrovů sestavených z mušlí nebo třeba se speciálním optotypem pro ženy.

Role autorky a iniciátorky novoročenky dodnes Marešové zůstala. „Chtěli jsme, aby se do toho zapojili i další, ale nakonec to přece jen vždycky zůstane na mě a sekretářce Lence Strejčkové,“ připustila primářka. Nejinak tomu bylo u PF pro rok 2018, kdy adresáti dostali přání s heavymetalovými brýlemi. „Od známého jsem z firmy vyprosila součástky a manžel Lenky Strejčkové pomohl vybrousit ozubená kolečka a dodal pružiny. Brýle nafotila moje dcera. Snad se péefko bude líbit,“ dodala skromně primářka oční kliniky.