Dětská JIPka Fakultní nemocnice Olomouc se přestěhovala do nových prostor. Nechybí ani izolační box

6. září 2021

Novou jednotku intenzivní a resuscitační péče (JIRP) začala v těchto dnech využívat Dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc. Oddělení, kde zdravotníci pečují o malé pacienty v kritickém stavu, vážně nemocné děti, děti trpící chronickými chorobami a po nejrůznějších úrazech a operacích, odpovídá po rekonstrukci aktuálním požadavkům na moderní péči o dětské pacienty. Pracoviště s celkem třinácti lůžky vzniklo přestavbou druhého nadzemního podlaží, které dosud sloužilo administrativnímu zázemí kliniky. Předáním nového sídla JIRP končí první etapa rozsáhlých stavebních úprav na Dětské klinice.

  • Srdcem nové JIRP je centrální velín, z nějž má personál přehled o všech lůžkových boxech.

Vedení kliniky si při tvorbě projektové dokumentace přálo především nové uspořádání lůžkových boxů a technických místností od filtru a skladu až po koupelnu, sesternu či místnost pro lékaře. „V původních prostorách byla od sebe oddělena intenzivní a intermediární péče, což v některých případech nebylo ideální. Personál ani neměl potřebnou vizuální kontrolu nad pacienty. Zvolili jsme proto paprsčitou dispozici s centrálním velínem, odkud mají sestry dobrý přehled. Všechny boxy jsou navíc prosklené, ale v případě potřeby soukromí lze využít žaluzie,“ popisuje přednostka Dětské kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Dagmar Pospíšilová, Ph.D.

„Nově box, který nazýváme matka-dítě, může zároveň sloužit jako izolační pokoj. Splňuje nejpřísnější protiepidemická pravidla, má svůj vlastní vstupní filtr a klimatizační jednotku s aktivním odsáváním. Tato možnost se zvlášť v souvislosti koronavirovou pandemií ukázala jako velmi potřebná,“ doplňuje primář Dětské kliniky MUDr. Mgr. Miroslav Šeda, Ph.D. Za významný klad považujeme také přestěhování JIRP ze sedmého nadzemního podlaží do druhého. „To je výhodné jak při příjezdu zdravotnické záchranné služby, tak pro rychlou návaznost nové JIRP na operační sály, které jsou na stejném podlaží,“ vysvětluje vedoucí lékař JIRP MUDr. Vratislav Smolka. Zásadního zlepšení doznal i zákrokový sál na JIRP, který je nyní prostorově komfortní a plně vybavený pro akutní výkony včetně výkonů s využitím celkové anestezie. „Díky tomu se ulehčí operačním sálům, protože dosud jsme některé výkony museli přesouvat právě tam. Dnes je zvládáme provádět přímo na JIRP,“ dodává primář Šeda.

Rekonstrukce přinesla i řadu dalších novinek, které usnadní práci personálu a malým pacientům zpříjemní hospitalizaci. Vznikla například prostorná bezbariérová koupelna. Vedení oddělení si také vyžádalo úpravu prostorných balkonů na zimní zahradu, kterou lze využívat jako sklad postelí a dalšího vybavení nutného pro provoz multioborového pracoviště. „Naše JIRP poskytuje komplexní intenzivní a resuscitační péči dětem různého věku, od novorozenců až po velké, adolescentní děti. Tomu odpovídá i rozsah vybavení, které musíme mít k dispozici. Díky zimní zahradě je máme kde uskladnit,“ sděluje staniční sestra JIRP Hana Ptáčková.

Nová dětská JIRP byla podle ředitele FN Olomouc prof. MUDr. Romana Havlíka, Ph.D. nutností. „Prostory, v nichž dosud pracovali zdravotníci a pobývali dětští pacienti, nenaplňovaly naše představy o tom, jak má takové specializované pracoviště vypadat a v jakých podmínkách má tuto péči poskytovat. Nyní jsme se k realizaci našich představ výrazně přiblížili,“ konstatuje profesor Havlík.

Přestavba druhého nadzemního podlaží Dětské kliniky pro účely JIRP prostor trvala necelý rok. Zahájena byla v září loňského roku a první pacienti se na oddělení přestěhovali letos v srpnu. Jedná se přitom o první etapu projektu, který v druhé etapě počítá s tím, že se do uvolněného 7. NP přestěhuje vedení kliniky a administrativní zázemí. „Během stavby jsme narazili na chyby v projektové dokumentaci, jejichž vyřešení způsobilo zpoždění dokončení první etapy. Projevil se také stavebně technický stav objektu, respektive jeho stáří. Při provádění prací jsme narazili na nepředvídatelné skutečnosti, které jsme však v průběhy stavby postupně vyřešili. I přes tyto komplikace bude nakonec dodržen konečný termín potřebný pro splnění podmínky dotačního programu pro obě etapy rekonstrukce, tedy polovina listopadu,“ ubezpečuje vedoucí Odboru investic FN Olomouc Ing. František Valíček. Celková cena prací na Dětské klinice činí zhruba 63 milionů Kč bez DPH, dotace Ministerstva zdravotnictví ČR z toho pokryla bezmála 19 milionů korun. Výmalbu a výzdobu prostor JIRP financovalo sdružení Šance Olomouc částkou bezmála 800 tisíc korun.