Dětská klinika FN Olomouc nabídne lůžka na ubytovně pro rodiče, kteří nemohou být hospitalizováni se svými dětmi

27. prosince 2022

Nedostatečná kapacita a malý počet lůžek. Takový je hlavní důvod případů odmítnutí ubytování rodičů malých pacientů, kteří jsou hospitalizováni na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Už od ledna však pro rodiče dětí starších šesti let přibude možnost ubytovat se na dvou třílůžkových pokojích, které se nacházejí v ubytovně pouhých pár desítek metrů od Dětské kliniky. Přes den tak budou mít hospitalizované děti možnost být neustále v doprovodu své maminky či tatínka, ti si zase v noci v klidu odpočinou mimo ruch zdravotnického pracoviště.

Dva třílůžkové, samostatně uzamykatelné pokoje v ubytovně Lotos v jižní části areálu FN Olomouc budou nově vybavené a vymalované a tudíž připravené přijmout první hosty z řad rodičů hospitalizovaných dětí již od začátku ledna 2023. „K dispozici zde bude kuchyňka s mikrovlnnou troubou, indukční deskou a nádobím a sociální zařízení s WC a sprchovým koutem. Každý host bude mít k dispozici vedle postele lampičku a svou uzamykatelnou skříň. Sociální zařízení a kuchyňka jsou pro oba pokoje společné, ale opět s možností zamčení každého pokoje zvlášť,“ zdůrazňuje vrchní sestra Dětské klinika Fakultní nemocnice Olomouc Mgr. Světlana Kašubová skutečnost, že vedle komfortu se při adaptaci jednoho bytu v ubytovně na lůžka pro rodiče dbalo i na maximální bezpečnost a ochranu majetku ubytovaných.

• Pro rodiče hospitalizovaných dětí budou od ledna k dispozici dva třílůžkové, samostatně uzamykatelné pokoje v ubytovně Lotos.

Nárok na společnou hospitalizaci má v případě volné kapacity na Dětské klinice jeden z rodičů dítěte, které je mladší šesti let, u starších pacientů pak v případech, kdy je dítě handicapované, má hematologické onemocnění nebo například diabetes. „Pokud je to možné, snažíme se samozřejmě vyhovět všem požadavkům na společnou hospitalizaci rodiče a dítěte, nemůže to však být pochopitelně na úkor volné lůžkové kapacity pro jiného malého pacienta,“ vysvětluje Světlana Kašubová.

Lůžko na pokojích pro rodiče hospitalizovaných dětí bude zpoplatněné částkou 250 korun za jednu noc. „Tím, že rodič během svého pobytu nebude sám oficiálně hospitalizován, nemůže mu vzniknout nárok na bezplatnou pacientskou stravu. Kuchyňka na ubytovně je však komfortně vybavena a je možné si tam připravit nebo ohřát jídlo. Během celého dne, pokud to léčebný režim dovolí, může být rodič se svým dítětem na naší klinice a odchází třeba až ve chvíli, kdy dítě usne. To má samozřejmě i tu výhodu, že si rodič na ubytovně přes noc odpočine a může se v klidu vyspat,“ konstatuje vrchní sestra Mgr. Světlana Kašubová.

A dodává, že pokud se celý systém osvědčí a o ubytování bude mezi rodiči zájem, uvolní vedení nemocnice od února příštího roku pro stejný účel další šestilůžkový byt na ubytovně.

Shrnutí:

Ubytovna byla zřízena především pro rodiče starších dětí. S dětmi ve věku do 6ti let může být rodič přítomen po celou dobu hospitalizace. U dětí nad 6 let je doprovod na pokoji samozřejmě možný většinu dne, rodiče mohou sedět vedle lůžka dítěte, počkat než usne apod. Je třeba si uvědomit, že lůžka na Dětské klinice jsou určena především pro nemocné děti. Jsme v situaci, kdy rodiče starších dětí blokují lůžka určená nemocným dětem. Musíme hledat kompromis a tohle je jediný možný. Děkujeme za pochopení.