Díky golfovému turnaji přispěl Nadační fond Modrý hroch dětské chirurgii Fakultní nemocnice Olomouc 150 tisíc korun

11. října 2018

Symbolický šek na 150 tisíc korun předala včera ředitelka Nadačního fondu Modrý hroch Mgr. Monika Chasáková přednostovi I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Čestmíru Neoralovi, CSc. Úctyhodnou částku se fondu podařilo nashromáždit při benefičním turnaji Charity Golf Modrý hroch, který se v olomouckém golfovém resortu uskutečnil na konci srpna. Finance chirurgové využijí k zakoupení nadstandardního instrumentária pro nápravy vpáčeného hrudníku dětí miniinvazivním postupem.

Výtěžek z akce podle Moniky Chasákové předčil očekávání. „Golfový turnaj jsme v Olomouci pořádali poprvé. Částku jsme získali ze startovného, finančních darů tří účastníků a z tomboly. Moc si vážíme nejen podpory účastníků turnaje, ale také vstřícnosti a ochoty vedení resortu. Turnaj byl zároveň první příležitostí ke spolupráci fondu s profesorem Neoralem a s olomouckou fakultní nemocnicí, a rozhodně ne poslední,“ ubezpečila ředitelka Nadačního fondu Modrý hroch.

Také profesor Neoral byl výší finančního daru příjemně překvapen. „Téměř se shoduje s předpokládanými náklady na pořízení nových nástrojů pro dětskou chirurgii,“ konstatoval. Chirurgové tak budou moci šetrněji pomáhat dětem trpícím vpáčenou hrudní kostí. „Dříve se používala otevřená metoda, při níž se protínala žebra a přidávaly se dlahy. Byla to náročná a krvavá operace. Při výkonu s novým instrumentáriem, které díky daru můžeme pořídit, se drobnými vpichy zavádí do těla nástroj podobný pružině. Ten se opírá o žebra a mechanicky pomáhá postupnému roztahování hrudního koše,“ popsal přednosta I. chirurgické kliniky FN Olomouc s tím, že miniinvazivní metoda snižuje operační zátěž a má lepší kosmetické výsledky.

Brněnský Nadační fond Modrý hroch se již od roku 2005 zaměřuje na podporu dětské chirurgie, ortopedie, traumatologie a pomáhá dětem po těžkých úrazech. Usiluje také o zpříjemnění nemocničního prostředí v době léčby a pečuje o volnočasové aktivity hospitalizovaných dětí. Intenzivně se věnuje rovněž preventivní činnosti a podporuje vědecký výzkum v oblasti dětské medicíny. Hlavní důvodem vzniku nadačního fondu byla skutečnost, že právě úrazy jsou nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladých lidí do 25 let.