Fakultní nemocnice Olomouc: Děkujeme za podporu!

1. července 2021

POSLEDNÍ AKTUALIZACE: 1. 7. 2021

Stovky ušitých roušek, káva, sladkosti, energetické tyčinky, sanitární materiál nebo také tolik potřebné respirátory… Vaše podpora týmu zdravotníků Fakultní nemocnice Olomouc má pestrou podobu, ale především neuvěřitelnou intenzitu. Ale pomoc veřejnosti nemá jen materiální povahu, můžeme počítat i s dobrovolníky – za chybějící personál v nemocnici například zaskakují studenti z Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého.

Všem ze srdce děkujeme! Vaše podpora, byť by byla vyjádřena jen slovně nebo komentářem na sociálních sítích, je pro nás v těchto hektických dnech obrovskou vzpruhou! 

-----------------------------------

Tým zdravotníků na centrálních operačních sálech si mezi operacemi nutně potřebuje alespoň někdy na chvilku odpočinout, odreagovat se, dát si kafe, popovídat si, než se pustí do dalších náročných výkonů. Sedací souprava, kterou k těmto okamžikům relaxu využívali dlouhá léta, už měla to nejlepší dávno za sebou, jak je ostatně vidět na archivních fotkách. Jsme vděční společnosti Expedo (www.expedo.cz/) , že díky jejich daru nové sedačky a křesla si naši lidé mohou ty krátké chvíle odpočinku vychutnat v pohodlí. Díky! 

 

-----------------------------------

Poukázku na celodenní pobyt ve svém vodním areálu zaslal zdravotníkům z několika klinik Fakultní nemocnice Olomouc Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Za dárek děkujeme! Vybraným kolegům přejeme zaslouženou relaxaci po koronavirové pandemii a aqualandu vydařenou letní sezonu.

-----------------------------------

Speciální a velmi užitečný dar nám dnes doručil přední český výrobce a distributor obalového materiálu a produktů zejména pro potravinářský a zdravotnický průmysl, prostějovská firma PS Plasty. S radostí jsme převzali 72 000 papírových kelímků. Naše nemocnice pro ně najde takřka okamžitě uplatnění – hned příští týden je využijeme například na prestižních odborných konferencích Hojení ran v kostce a Olomouc Live Endoscopy. Podle informací z našeho stravovacího provozu dar od společnosti PS Plasty nemocnici ušetřil nemalé finanční prostředky a jejich zásoba nám vystačí na následující dva až tři roky. Děkujeme do Prostějova!

 

-----------------------------------

Pro sestry v první linii z FN Olomouc přinesla dárky z kosmetického salonu Babor Beauty Spa paní Lenka Vidurová. Děkujeme!

-----------------------------------

Opravdu elegantními rouškami z předního krejčovského salonu Blažek se mohli během koronavirové krize pyšnit zaměstnanci I. interní kliniky - kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc. Přednostovi kliniky prof. MUDr. Miloši Táborskému, CSc., FESC, FACC, MBA předali zástupci této renomované oděvní značky sto kusů látkových roušek. „Pan profesor je náš stálý zákazník, zmínil se, že potřebujete pomoc, a tak jsme rádi pomohli,“ říká provozní manažerka prodejen ČR a SR společnosti Blažek Praha a.s. Martina Horváthová. Děkujeme!

-----------------------------------

Ten nejvíce hektický a dramatický koronavirový čas již sice máme za sebou, ale povinnost a také potřebu chránit sebe a ostatní před možnou nákazou užitím dezinfekčních prostředků naše sestry měly a stále mají. Časté mytí rukou a silná dezinfekce je ale pro pokožku velký nápor. Kůže je vysušená, šupinatá, mohou se objevit i do krve rozpraskaná místa. Proto srdečně děkujeme společnosti Oriflame, že jsme mohli sestřičkám z I. chirurgické kliniky, II. chirurgické kliniky a Kardiochirurgické kliniky předat jejich krémy na ruce. Díky, dámám to udělalo velkou radost!

 

-----------------------------------

Pro prostovlasé muže je to sice jen stěží pochopitelné, ale pro většinu žen musely být minulé týdny utrpením. Péče o vlasy, tu „korunu krásy“, jak se někdy píše, je pro ně životně důležitá. Což teprve pro ženy pracující v nemocnicích, pro něž byly minulé dny často plné vypětí a stresu! Proto jsme nesmírně vděční drogerii Teta za velkorysý a praktický dar – kupón v hodnotě 300 Kč na vlasovou péči od mnoha renomovaných značek. Dnes jsme začali s distribucí více než tří tisíce poukázek na všechna pracoviště naší nemocnice a všude tento dárek vzbudil nadšení. Teto, děkujeme!

-----------------------------------

Dvě palety, více než 2500 minerálek od společností Ondrášovka a Coca-Cola HBC jsme včera mohli věnovat našim zaměstnancům jako bonus k obědu a především jako výraz úcty k jejich práci, a to nejen za časů koronaviru. S ohledem na téměř letní teploty srdečně děkujeme za tento příhodný dárek!

-----------------------------------

Přírodní kosmetika RaE potěšila sestry v první linii z FN Olomouc. Voňavé překvapení ve třiceti dárkových balíčcích pro zdravotní sestry z alespoň některých COVID pozitivních a suspektních oddělení Fakultní nemocnice Olomouc dorazilo z Beskyd - od rodinné manufaktury RaE. Skvělou přírodní kosmetiku jsme předali na KARIM a moc za ni děkujeme!

-----------------------------------

Být dennodenně v kontaktu s pacienty buď pozitivními nebo podezřelými z nákazy a většinu času strávit v ochranných oblecích. Tak vypadaly a vypadají pracovní dny sestřiček na COVID odděleních I. interní kliniky. Právě jim zaslalo OC Haná jako výraz poděkování 35 poukazů na nákup v hodnotě 200 Kč. Děkujeme!

 

-----------------------------------

To tedy byla bleskovka - přijel, předal, odjel. Ing. Ctirad Dohnal se z ničeho nic objevil na Oddělení urgentního příjmu a nedal jinak, že zdravotníkům přivezl kufr plný různých dobrot (co vidíte na fotografii, je pouze zlomek!). Skoro jsme mu nestihli poděkovat. Takže ještě touto formou: Děkujeme!

-----------------------------------

Mezinárodní den sester je sice až zítra, ale dámy z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny dostaly milý dárek už dnes. Společnost Certiko jim poslala trička a tašky se „superhrdinskou“ sestřičkou a komentářem „Jsem zdravotní sestra! Jaká je tvoje superschopnost?“. Vřele souhlasíme, sestřičky jsou naše „superwomen“! Díky, Certiko!

-----------------------------------

Snížení únavy a zvýšení mozkové aktivity, tedy hlavní účinky kofeinu, je přesně to, co v posledních dnech a týdnech potřebovali naši zdravotníci. Proto srdečně děkujeme Tchibo Česká republika za zásilku instantní kávy a kávových limonád. Předáme je například do odběrového stanu a na COVID-oddělení na I. interní klinice. Díky!

-----------------------------------

Přestože aktuální statistiky spojené s onemocněním COVID-19 mohou svádět k optimismu, ochrana a pocit bezpečí jsou pro zdravotníky i pacienty stále zcela zásadní téma. Jednou z pomůcek, které v posledních dnech intenzivně pomáhají, jsou ochranné štíty. Proto jsme velmi vděční spolku SpoKojení za zaslání 30 kusů ochranných štítů pro Porodnicko-gynekologickou kliniku. Děkujeme srdečně!

-----------------------------------

Nechceme nic zakřiknout, ale vše napovídá tomu, že se situace pomalu vrací do normálu. I provoz naší nemocnice se začíná blížit standardním parametrům. Následující dny však pro zdravotníky nebudou o nic méně náročné než dny uplynulé, neboť bude třeba v péči o pacienty dohnat měsíční výpadek. Proto jsme velmi vděční za to, že na ně pořád myslíte. Například agentura POS Media Czech Republic přivezla tašky plné dárků od svých klientů a pražírna ALIKA poslala dvě bedny „něčeho na zub“. Děkujeme, moc si vaší pozornosti ceníme!

-----------------------------------

Zdá se, že energie iniciátorů aktivity Energii lékařům je nevyčerpatelná. Přišla nám totiž další zásilka energetických balíčků, potravin a dobrot, které našim zdravotníkům dodají potřebné živiny. Děkujeme za podporu, ta načerpaná síla se bude například personálu v odběrovém stanu hodit!

-----------------------------------

Bezpečnost především! Ústřední požadavek posledních dnů a týdnů se daří sestrám v ambulanci III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické splňovat i díky dvaceti ochranným štítům, které jim darovala společnost FLEXCON s.r.o. Srdečně děkujeme!

-----------------------------------

 O tým na odběrovém místě v Uničově je skvěle postaráno. Každý den o jejich nasycení pečuje svými vynikajícími jídly paní Iveta Janků, která jim dobroty připravuje ve své uničovské Hospůdce u Bílého beránka. A pitný režim zdravotníků je také zajištěn – také díky daru pana Rostislava Goldy, zástupce firmy CocaCola. Ten navíc podobnou zásilku věnoval i odběrovému místu v Litovli! Vřelé díky!

-----------------------------------

Zdravotníci na odběrových místech studie kolektivní imunity proti nákaze Covid-19 na Olomoucku jsou k dispozici v kuse deset hodin. První zájemci se v Olomouci, Litovli a Uničově objevují před osmou ranní a poslední odcházejí po šesté večer. Volné chvilky pro jsou pro zdravotnický personál vzácností. Když už mají pauzu na svačinu, oběd, večeři, ohromně ocení, že si mohou dát k jídlu něco teplého. Proto děkujeme společnosti DATART, která na naši prosbu zareagovala nesmírně rychle a v řádu několika hodin pro odběrové místo v Olomouci zajistila a věnovala tři mikrovlnné trouby. Srdečně děkujeme!

 

-----------------------------------

Více než čtyři tisíce lidí už prošlo studií kolektivní imunity proti nákaze Covid-19. Na odběrovém místě v Olomouci u Globusu se například jen během včerejška postaral tým zdravotníků z FN Olomouc, studentů Univerzity Palackého a olomoucké zdravky o zhruba tisíc testovaných. Pokud již zdravotníci vůbec mají volnou chvilku, musejí mít nějaké zázemí. Jsme proto nesmírně vděční firmám Spro stavby, obchod, dopravu a služby, s.r.o. a VANFORRENT OLOMOUC s.r.o., které nám zapůjčily tři karavany, v nichž si naši lidé mohou na pár okamžiků odpočinout a načerpat síly. Vřelé díky!

-----------------------------------

Že má kavárna Opera v nabídce naprosto luxusní zákusky, dortíky a dorty samozřejmě dobře víme, kdo by to v Olomouci nevěděl… O to větší bylo naše nadšení, když nám dnes ráno přivezli tři krabičky s dobrotami jako poděkování našim zaměstnancům. Děkujeme srdečně! Zákusky jsme se nakonec rozhodli potěšit ty, kteří sice nejsou v pomyslné „první linii“, ale bez nichž by nemocnice nemohla fungovat – dámy z právního odboru, odboru ekonomiky a financí a ředitelství. Kavárně Opera přejeme, ať se jí i v době postupného uvolňování podnikání daří!

-----------------------------------

Více než sedmdesát zdravotníků z FN Olomouc, k tomu studenti Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd a Střední zdravotnické školy a další dobrovolníci jsou od dnešního rána v permanenci na odběrových místech plošného testování v Olomouci, Litovli a Uničově. Byli jsme moc rádi, že jsme je mohli potěšit ovocem a kávou, které jim poslala počítačová společnost Banking Software Company s.r.o. Děkujeme!

-----------------------------------

O pitný režim našich zdravotníků na Oddělení urgentního příjmu je minimálně dnes velmi chutně postaráno. Farma Bílovice s.r.o., která je členem Ovocnářské unie Moravy a Slezska, jim totiž dovezla skvělé mošty. Mnohokrát děkujeme a přejeme, ať se vám i za stávajících nepříznivých klimatických podmínek daří a ať máte pokud možno bohatou sklizeň!

-----------------------------------

Mezi ty, kdo se v době koronavirové epidemie aktivně zapojili se svou pomocí, se zařadila i renomovaná stavební firma OHL ŽS, a.s. Fakultní nemocnici Olomouc bezplatně poskytla do užívání šest stavebních buněk, které našly své uplatnění především u vstupů do nemocnice, kde jsou vybudována triážní místa. Buňky zde poskytují zázemí týmům složeným převážně ze studentských dobrovolníků, kteří kontrolují zdravotní stav návštěvníků nemocnice v zájmu snížení rizika dalšího šíření epidemie. Bez pomoci OHL ŽS by se neměli dobrovolní pracovníci kam schovat před nepřízní počasí, kde si odpočinout a kam uschovat své věci. Děkujeme! 
 

-----------------------------------

Oddělení 39D JIP na III. interní klinice - nefrologické, revmatologické a endokrinologické srdečně děkuje paní Dagmar Krejsové a paní Janě Drmolové za 140 kusů textilních roušek. Slouží nám zejména při cestě do práce za našimi pacienty. Děkujeme!

-----------------------------------

Extra tenký GranuFlex je speciální krycí materiál vhodný při hojení ran – k ošetřování proleženin, bércových a diabetických vředů nebo popálenin. V těchto dnech se ale skvěle hodí i našim zdravotníkům, kteří jsou nuceni celé dny nosit ochranné prostředky. Po rouškách a respirátorech jim totiž zůstávají na obličeji, na nose bolestivé otlaky. Děkujeme srdečně společnosti Convatec za zaslání třiceti balení GranuFlexu! Mohou jej požívat zdravotníci například z I. a II. interní kliniky, Hemato-onkologické kliniky, Ústavu mikrobiologie nebo Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Díky!

-----------------------------------

K nejaktivnějším nadacím podporujícím české zdravotnictví patří Kapka naděje. Nadační fond je sice znám především pro svou dlouholetou pomoc nemocným dětem s poruchou krvetvorby, s nádorovým onemocněním a dětem, jejichž onemocnění vyžaduje transplantaci kostní dřeně, ale má i řadu dalších projektů, například na podporu vědeckých aktivit. V době pandemie pak pomáhá nemocnicím doplnit zásoby ochranných pomůcek – naše nemocnice se zařadila mezi obdarované. Právě dnes k nám dorazil obří balík s tisícovkou respirátorů FFP2. Děkujeme!

-----------------------------------

Samou zdravou, ale současně neuvěřitelně chutnou podporu nám dnes poslal Aktin. Proteinové a raw tyčinky nebo cookies našim lidem rozhodně dodají potřebné živiny a doplní zásobu dobré nálady. Děkujeme!

-----------------------------------

Iniciativě #EnergiiLekarum jsme již měli tu čest poděkovat za jednu objemnou zásilku produktů a potravin od českých výrobců. Tato obdivuhodná aktivita, díky níž naši zaměstnanci vědí, že si jejich náročné práce někdo cení, ale především získávají skvělý zdroj energie do následujících hodin a dnů, stále pokračuje! Pádný důkaz k nám dorazil dnes ráno – dvě krabice plné tyčinek, sušeného ovoce, velikonočních čokolád, ale také krémů na ruce. Děkujeme srdečně!

-----------------------------------

Každý den od brzkého rána, kdy se ještě teplota jen stěží dostává přes nulu, stojí u vstupů do nemocnice zahalení do ochranných prostředků, měří teplotu, kontrolují, radí, kudy se vydat a všechny příchozí a přijíždějící vysílají na cestu do areálu s úsměvem (přestože jsou vidět jen usmívající se oči). Studentky a studenti Lékařské fakulty a FZV, kteří nám pomáhají na stanovištích TRIAGE. Ohromně si jejich pomoci vážíme, díky! A jsme vděční společnosti Dáme jídlo, že právě těmto našim neocenitelným pomocníkům již několik dnů dodávají potřebnou energii a vozí jim skvělé obědy. S dobrotami od Dáme jídlo mohou studentky a studenti počítat až do konce dubna. To je prostě fantazie! Děkujeme!

-----------------------------------

Toto jsou ruce našich sester. Ruce, které každý den pomáhají, ale musí být nesčetněkrát oplachovány dezinfekcí, omývány mýdlem, uzavřené v neprodyšných rukavicích. Ruce, jejichž kůže je po pracovním dni vysušená, rozpraskaná a bolavá. Radost z dárku, který sestrám zaslala Neutrogena, proto byla obrovská a naprosto upřímná. Skvělé krémy na ruce podle norské receptury jsme tentokrát předali na Oddělení intenzivní péče chirurgických oborů a Centrální operační sály, ale také na Urologickou kliniku, Oční kliniku a Kliniku otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Děkujeme!

-----------------------------------

Jako poděkování zdravotníkům za boj s epidemií COVID-19 poslala společnost Coqui do Fakultní nemocnice darem čtyři sta párů certifikovaných bot ze své produkce. Obuv značky Coqui je vyrobena z certifikovaných, antibakteriálních materiálů a je vybavena protiskluzovou podrážkou. „Rádi bychom tímto poděkovali všem lékařkám, lékařům, sestřičkám, ošetřovatelkám a ostatním za obětavost, trpělivost a výdrž v současné situaci. Chceme vám naším darem dát najevo, že jsme s vámi a že si moc vážíme vaší práce,“ říká Marcela Strnadová ze společnosti COQUI WORLD. Zdravotníci si zároveň boty Coqui mohou objednávat sami prostřednictvím aplikace na webu https://www.coqui.shoes/cz. Z olomoucké fakultní nemocnice bylo touto cestou objednáno již 109 párů. Více informací k projektu #CoquiPomaha naleznete na webu i sociálních sítích firmy.

-----------------------------------

-----------------------------------

Energetické nápoje, krémy na ruce, zdravá výživa, tyčinky, oplatky, ale taky vlastnoručně ušité roušky nebo dezinfekční prostředky. To je výsledek spontánní sbírky mezi osmi kamarádkami z Lipníku nad Bečvou, které se touto formou rozhodly podpořit Fakultní nemocnici Olomouc. Dary nám dovezly Monika Jordánová a Petra Kroutilová. A proč se rozhodly potěšit zrovna personál FN Olomouc? Monika Jordánová totiž u nás byla hospitalizována a viděla tak na vlastní oči, jak náročná a stresující je práce zdravotníků. „A to jsem tady byla v době před pandemií! Nedokážu si ani představit, jak to musí vypadat teď,“ vysvětluje. Dárky, které dámy z Lipníku nad Bečvou dovezly, jsme předali na naše COVID-oddělení, tedy zdravotníkům pracujícím v nejnáročnějších podmínkách. Za všechno srdečně děkujeme do Lipníka!

-----------------------------------

Zdravotníci přímo na odděleních FN Olomouc dnes k rozváženému obědu dostali zdravý bonus – kakaový nebo vanilkový krém z tvarohu a smetany Lipánek. Naše vřelé poděkování za tisíc lahodných dárků putuje do Madeta a.s.! Díky, byla to dobrota!

-----------------------------------

-----------------------------------

Dvě stovky kelímků plných vitamínů nám dovezli ze Sosnové na Opavsku. Z ovoce a zeleniny pěstované v podhůří Jeseníků zde firma Vitaminátor lisuje lahodné nápoje, které jsme mohli rozdat na naše extrémně zatížená pracoviště – například na stanoviště Triage, do odběrového stanu, na Ústav mikrobiologie, Oddělení klinické biochemie nebo do Lékárny. Děkujeme za vitamínovou vzpruhu!

-----------------------------------

Dva dny nám trvalo, než jsme rozvezli na kliniky, oddělení a ústavy Fakultní nemocnice Olomouc velikonoční nadílku od Yves Rocher. Tolik času jsme distribuci museli věnovat proto, že renomovaná přírodní bio/organická kosmetická firma našim dámám jako poděkování za jejich náročnou práci ztíženou koronavirovou pandemií poslala více než tři tisíce tekutých mýdel a obličejových krémů. Tolik díků, jako jsme během předávání od všech žen slyšeli, by krátký post nesnesl, takže jen vyřizujeme velkými písmeny: ZE SRDCE DĚKUJEME!

-----------------------------------

Hemato-onkologická klinika srdečně děkuje firmám STOLAŘSTVÍ ORSÁG a Truhlářství Jan Podešva z Paseky za poskytnutí ochranných štítů pro ambulanci a lůžkové oddělení 5A. Velké poděkování patří i Marcelce Orsagové, která nabídla pomoc a zprostředkovala předání tohoto úžasného daru. Celý kolektiv Hemato-onkologické kliniky z celého srdce děkuje! A my se rádi připojujeme. Se štíty z Paseky již přitom pracují i na Dětské klinice. Díky! 

-----------------------------------

Tvarohový míša, broskvový, pečená jablka se skořicí, cookies, harlekýn, borůvkový nebo jahodový. Zastavili se dnes u nás cukráři z Adria Gold a svými skvělými dorty potěšili zaměstnance několik klinik a oddělení naší nemocnice. Děkujeme srdečně!

 

-----------------------------------

Kontaktovali nás přes facebook, rychle jsme se domluvili a dnes jsme dar převzali. Ani poděkovat nechtěli. Ale to my udělat musíme a rádi, protože dvě sta respirátorů FFP2 – to už je tedy něco. Takže: naše srdečné poděkování míří do Teplotechny DIS s.r.o. Olomouc! Díky!

-----------------------------------

Začnou v osm ráno a zastaví se až o půl třetí odpoledne. Zdravotníci a dobrovolníci pracující na odběrovém místě moc času na doplnění energie nemají. Vydatná a chutná svačina, kterou jim dovezli chlapci z Amici Pizza & Burgers, jim proto přišla náramně vhod. Děkujeme! A dámám a pánům v odběrovém stanu a autobusu přejeme dobrou chuť.

-----------------------------------

Dobrá nálada, Rozbřesk a Antivirový bojovník – už jen tato jména směsí bylinkových čajů z firmy Bylinky S.E.N. dnes udělaly velkou radost týmu Oddělení urgentního příjmu. Když k tomu připočteme léčivé a povzbudivé účinky bylinek, z nichž jsou směsi vyrobeny, například levandule lékařská, máta peprná, měsíček lékařský, jinan dvoulaločný, brusnice borůvka nebo dobromysl obecná, radost našich zdravotníků je hned dvojnásobná! Děkujeme! 

-----------------------------------

Dodržovat pitný režim je pro naše zaměstnance důležité, zvlášť v těchto náročných dnech. Proto jsme velmi vděční za dar, který nám věnovala Ondrášovka. Více 2500 půllitrových minerálek budeme distribuovat přes náš stravovací provoz. Děkujeme!

-----------------------------------

Mimořádnou pomoc obdržela Fakultní nemocnice Olomouc v souvislosti s bojem s epidemií COVID-19 od Svazu vietnamských žen Hướng Dương Olomouc. Zástupkyně svazu paní Bich Hoa Phamová předala nemocnici částku 63 tisíc korun a také 200 kusů plátěných roušek. „Roušky jsou od naší rodiny. V dnešní době je to to nejmenší, co můžeme udělat. Přejeme hodně štěstí a hlavně pevné zdraví veškerému personálu olomoucké fakultní nemocnice,“ uvedla při předání daru Bich Hoa Phamová.

-----------------------------------

Třicet kusů ochranných štítů obdržela Onkologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc jako dar v souvislosti s epidemií COVID-19 od firmy G3 s.r.o. Zdravotníci štíty převzali ve středu 1. dubna a ihned je zařadili do své výbavy. Více ZDE.

-----------------------------------

Ochranné štíty jsou vedle roušek a respirátorů další důležitou bariérou, která dodává našim zdravotníkům pocit bezpečí. Obličej, ale také krk a okolí očí jsou díky nim uchráněny před výměšky z dýchacích cest nebo před krví pacientů. Pomáhají hlavně v situacích, kdy je riziko kontaktu s virem velmi vysoké. A takové situace zaměstnanci Fakultní nemocnice Olomouc zažívají často. Proto jsme přímo ohromeni z daru, který nám věnovala skupina Veolia CZ – rovnou 1 000 ochranných štítů! A nezůstalo jen u štítů - Nadační fond Veolia nám také zaslal více než osmdesát roušek. Těžko se nám hledají slova, jimiž bychom vyjádřili náš vděk. Děkujeme!

-----------------------------------

Vzpomenete si ještě, co se dělo a jak jsme žili v lednu letošního roku? Zdá se, že aktuální události svou intenzitou přebily všechno, co se stalo v týdnech a měsících před tím. Leden připomínáme proto, že tehdy se v Olomouci otevřelo trampolínové centrum Jump Family. V provozu bylo zhruba dva měsíce a teď je zavřené. Pro podnikání vskutku smutná zpráva. Manažerům z Jump Family sice moc do zpěvu není, ale i v této mizérii dokážou myslet na druhé, konkrétně na naše zdravotníky. Dnes nám dovezli džusy a energetické nápoje, které by u nich v následujících týdnech nenašly uplatnění. Děkujeme za ně!

-----------------------------------

Dodávka plná plechovek s nealkoholickým pivem Birell přijela dnes dopoledne k našemu stravovacímu provozu. Plzeňský prazdroj věnoval naší nemocnici celkem 1 500 nápojů ve čtyřech chuťových variantách - cola, bezovka, citronáda a ledový čaj. Přidáme je v pátek 3. 4. 2020 k obědu i k menu č. 7 (chlazená strava) všem zaměstnancům, kteří se stravují v jídelně, ale i formou distribuce tabletem. A přestože v osobním dopise, který zásilku provázel, jsme si mohli přečíst, že Plzeňský prazdroj rozhodně nestojí o publicitu, my za takový dar prostě veřejně poděkovat musíme a chceme. Děkujeme!

-----------------------------------

Pořádně objemný balík dorazil dnes na adresu Fakultní nemocnice Olomouc. Byl plný produktů a potravin od českých výrobců, které budou pro naše zdravotníky skvělým zdrojem energie do následujících hodin a dnů. Za dar srdečně děkujeme iniciativě Energie lékařům, jejímž iniciátorem je Jan Lukačevič. Díky #energiilekarum!

-----------------------------------

V těchto náročných a nezřídka vyčerpávajících dnech je nutné dbát na přísun potřebných a pokud možno i zdravých živin. Pro naše zdravotníky to platí dvojnásob. Proto jsme moc rádi, že jsme dnes mohli převzít 250 sáčků s produkty značky LC Life, která se specializuje na nízkosacharidové stravování. Děkujeme za podporu!

-----------------------------------

Zdravotníci z deseti našich pracovišť si dnes mohou pochutnat na dárku, který nám dovezla OLMA. Pět set citronových cheesecake jogurtů jsme distribuovali na Kliniku plicních nemocí a tuberkulózy, Onkologickou kliniku, Kardiochirurgickou kliniku, Oční kliniku, Kliniku otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Hematoonkologickou kliniku, Kliniku pracovního lékařství, Kliniku chorob kožních a pohlavních, Neurologickou kliniku a III. interní kliniku. Děkujeme srdečně!

-----------------------------------

Jak Coffee Library minulý týden slíbilo, tak taky udělalo! Přislíbili, že dovezou další dobroty a dnes to splnili. Mohli jsme tak předat našim zdravotníkům několik krabic úžasných koláčků a tartaletek. Na osvěžujících laskominách si tentokrát pochutnali v laboratořích Transfuzního oddělení, ale také personál Porodnicko-gynekologické kliniky a Novorozeneckého oddělení. Do Coffee Library posíláme srdečně poděkování, že na nás myslí!

-----------------------------------

S krásným ovocným dortem přišli v sobotu poděkovat týmu zdravotníků na odběrovém místě pod Teoretickými ústavy LF UP zástupci komunitního portálu Jsem z Olomouce. Děkujeme za milou návštěvu a pozornost, kterou našim lidem a dobrovolníkům věnujete!

-----------------------------------

Děkujeme srdečně firmě TCHIBO Praha spol. s.r.o. za zásilku mleté kávy, instantní kávy a kávovinového nápoje Mazagrande. Hodnotný dar poslouží k dodání tolik potřebné energie zaměstnancům všeobecného skladu, skladu zdravotního materiálu, prádelny, informatikům i centrální spisovny. Kávovinovým nápojem jsme se ale snažili pozvednout náladu také statečným studentkám - dobrovolnicím, které u vstupů do areálu nemocnice v těchto téměř arktických klimatických podmínkách měří příchozím teplotu. Děkujeme všem!

-----------------------------------

Chuť pomáhat a potřebná technologie spojila dohromady dvě stolařské dílny v Pasece - truhlářství Jan Podešva a stolařství František Orság. Jeden vlastní eurolaser JET 1200 a druhý 3D tiskárnu. Jejich společným dílem jsou ochranné štíty a s šesti z nich teď mohou pracovat na Jednotce intenzivní a resuscitační péče Dětské kliniky. Děkujeme!

-----------------------------------

Extrémně náročné povolání musejí umět skloubit s řadou dalších povinností. Nejsou jen sestřičkami, které v těchto dnech slouží v „první linii“ a jako každý jiný se potýkají s obavami z koronaviru, ale současně jsou ženami, matkami, manželkami, babičkami. V práci plní spoustu odpovědných zdravotnických úkolů, ale velkou dávku energie samozřejmě vyžaduje jejich běžný život.

Že současná situace není pro sestřičky vůbec jednoduchá, si dobře uvědomují v Generali Česká pojišťovna a proto rozjeli projekt Pomáháme sestřičkám. Dnes k nám dorazila dodávka plná dobrot a nápojů, které připravili v Perfect Cateringu  a my jsme hned předali na několik našich klinik a oddělení.

Projekt ale nespočívá jen v materiálních darech, jakkoliv i svačinka sestřičky nesmírně potěšila. Jeho součástí jsou i webové stránky www.pomahamesestrickam.cz  a facebook @pomahamesestrickam, jejichž prostřednictvím může kdokoliv zaslat vzkaz a slova podpory. A že už se těchto vzkazů sešlo!

Takže i naše nemocnice se připojuje ke vzkazu Generali Česká pojišťovna: Milé sestry, vážíme si vaší náročné a obětavé práce, která je kriticky důležitá pro celou Českou republiku!

#pomahamesestrickam

 

-----------------------------------

 

Je to pracoviště, na které je v těchto dnech upřena enormní pozornost veřejnosti a jehož personál pracuje pod velkým tlakem. V laboratořích Ústavu mikrobiologie totiž již od soboty 14. března vyhodnocují vzorky na onemocnění COVID-19. Jeho zaměstnanci si proto upřímně cení toho, že jim espresso bar TRAFFIC COFFEE věnoval pět kilogramů brazilské kávy, která jim pomůže snížit únavu. „Slibujeme, že v PCR detekcích koronaviru nepolevíme,“ vzkazují z Ústavu mikrobiologie. Děkujeme!

-----------------------------------

Z pětačtyřiceti ochranných štítů dnes byli přímo nadšení na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy. Tento poklad jim zaslali dobrovolníci zabývající se 3D tiskem. Skupina 3D tiskem proti COVID-19 spojuje stovky nadšenců 3D tisku, lidí z různých oborů a různých koutů republiky. Číslo účtu, na který může kdokoliv přispět na další výrobu je 4233769003/0800. Děkujeme za pomoc!

-----------------------------------

Jedno ze základních pravidel těchto dnů zní: Jezte hodně ovoce a zeleniny, dodržujte přísun vitamínů! A přesně v duchu této poučky se zachovali v Caffé Opera, protože na Oddělení rehabilitace dovezli nápoje z čerstvého ovoce. Ze dvou bedýnek freshů melí lékaři a fyzioterapeuti obrovskou radost, i když to pod těmi rouškami není úplně poznat…

-----------------------------------

Rozbalovat dnešní zásilku z Rohlík.cz byla hned dvojí radost. Jednak pro nás bylo až mikulášské překvapení, co všechno jsme v taškách našli – různé druhy čajů, káva, čerstvé ovoce a dokonce i se zázvor! A samozřejmě jsme měli radost, že jsme tyto dobroty mohli předat našim zaměstnancům, kteří jsou každodenně v těchto nelehkých časech v permanenci. Děkujeme za to překvapivé a zdravé potěšení!

-----------------------------------

Na webu o sobě píšou: „Jsme dvě, Eliška a Vendula. Každá tvoříme pod svou vlastní značkou a dohromady pak stojíme za společnou značku obchodu, do kterého si vybíráme podobně zaměřené lidi, kteří tvoří s láskou a chtějí svými výtvory potěšit taky ostatní.“ A teď mladé designérky z Flop Shopu potěšily i nás – a to velmi! Donesly nám padesát vlastnoručně vyrobených roušek. Děkujeme!

-----------------------------------

Je jen málo lidí, kteří neocení dobrou kávu. A mezi našimi řidiči je takových lidí naprosté minimum. Proto jim dnes udělala obrovskou radost malá rodinná pražírna z Lošova Café Gape, která přivezla nejen svou skvělou kávu, ale když zjistili, že na dispečinku není kávovar, přijeli i s kávovarem. Prostě paráda!!! Máme vyřídit od našeho provozu dopravy: Děkujeme!

-----------------------------------

Tři obrovské krabice plné výborných tyčinek Bombus Raw Energy nám přivezl dnes brzy ráno Bombus team. A dostali jsme k tomu i dopis: „…zdravíme vás v tyto nelehké dny, víme, že jste „v první linii“, kde není čas na pořádné jídlo ani odpočinek. Mate náš velký obdiv, děkujeme vám za vaše enormní nasazení v boji s touto zákeřnou chorobou. Každý se v těchto dnech snaží pomoci, jak může, my vyrábíme ovocné raw tyčinky. Posíláme vám proto praktickou, chutnou a zdravou svačinu, která okamžitě doplní tolik potřebnou energii, a věříme, že vám přijdou vhod!“

Na vaše laskavá a dojemná slova můžeme říct jen: Děkujeme! Tyčinky samozřejmě přišly vhod! Dostali je všichni zaměstnanci k obědu a některé jsme rozvezli i na kliniky a oddělení.

-----------------------------------

Na Oddělení urgentního příjmu, které funguje nepřetržitě, včera odpoledne „přistála“ vydatná svačina. Renomovaná olomoucká restaurace Lobster poslala našim zdravotníkům pizzu a buchty. Ohlas z URGENTu? Bylo to hrozně dobrý, moc děkujeme! Ale jestli to takhle půjde dál, budeme strašně tlustí … J Ne, teď vážně: Opravdu, ze srdce děkujeme za všechno!

-----------------------------------

Převzali jsme další dar – mlékárna Olma nám poslala pět set jogurtů! Srdečně děkujeme za podporu!

Potřebné živiny tentokrát pošleme zaměstnancům laboratoří – mikrobiologie, hematoonkologie, biochemie, patologie, imunologie, genetika  - tedy těm, kteří sice nejsou tolik vidět, ale bez nichž by naše nemocnice nemohla fungovat, nabízet komplexní péči nebo aktuálně v těchto dnech počítat s testováním vzorků na COVID-19. Zdravou svačinu ale posíláme také našim lékárníkům a do odběrového stanu pod Teoretickými ústavy LF UP, tedy do „první linie“. Dámy a pánové, vřelé díky za vaši dennodenní usilovnou práci!

-----------------------------------

Tak to jsou oni. Tedy jenom zlomek z nich... Studenti Fakulty zdravotnických věd (UPOL - FZV), kteří se dobrovolně přihlásili a pomáhají na různých odděleních nejen v naší nemocnici, ale i v dalších zdravotnických zařízeních. Dámy a pánové, máte náš obdiv, děkujeme!

Album a medailony studentů si můžete prohlédnout ZDE.

-----------------------------------

O akci Olomouc šije roušky jste pravděpodobně slyšeli, ale do "velkovýroby" ochranných prostředků pro zdravotníky a pracovníky v rizikových profesích se intenzivně pustili i lidé z menších obcí – například Obec Pivín zásobuje rouškami v rámci možností naši nemocnici, nemocnici v Prostějově, Centrum sociálních služeb v Prostějově a další organizace. Ke včerejšku už rozdali celkem 2000 roušek!
Ve Fakultní nemocnici Olomouc podarovali Dětskou kliniku (310 ks, z toho 110 dětských), Onkologickou kliniku (60ks), I. interní kliniku (80 ks) a Oddělení urgentního příjmu (60 ks dospělých a 28 dětských). Například na Dětské klinice všechny roušky rozdali, nic jim nezbylo, a to z Pivína přijeli několikrát.
Posíláme do Pivína hlubokou poklonu a srdečné poděkování!

Více o aktivitě v Pivíně ZDE.

-----------------------------------

Dalších zhruba sedmdesát ochranných štítů navíc! Fantazie! Náš personál se bude v rizikových situacích cítit bezpečněji díky těmto bariérám, které nám v posledních několika dnech dodali 3D dobrovolníci Olomouc. Štíty, s nimiž již pracují zdravotníci z Oddělení urgentního příjmu, Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Oddělení intenzivní péče chirurgických oborů nebo Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie, pro nás vytiskli jmenovitě Martin Šavel, Radoslav Šmakal, Michal Marek. Pánové, děkujeme! 

-----------------------------------

Zpříjemnit v těchto hektických dnech náročnou službu na Oddělení urgentního příjmu pomůžou dárky, které zdravotníkům přivezly dámy z Coffee Library a Herba Lena. Zatímco bistro Coffee Library, které funguje v prostorách olomoucké Tereziánské zbrojnice, poslalo zdravotníkům občerstvení a kávu, výrobna přírodních sirupů, krémů a mastí Herba Lena personálu URGENTu podpořila pečenými ovocnými čaji a šťávami. Děkujeme! 

-----------------------------------

Každý den můžeme zdravotníkům distribuovat roušky, které pro ně šijí dobrovolnice a dobrovolníci z Olomouce a okolí. Jsme vám za tuto aktivitu neskonale vděční! Jenže ještě jsme za roušky nepoděkovali dámám ze skladu prádla. Každý den pro zaměstnance nemocnice ušijí až padesát roušek z vyřazeného ložního prádla dalšího již nepoužívaného textilu. Chceme to napravit: Děkujeme, dámy!

-----------------------------------

Jste velmi nápadití v tom, jak našim zdravotníkům vyjádřit podporu. Tak třeba v olomouckém baru Koktejly a sny přišli s nápadem, že nám věnují veškeré spropitné, které získají při rozvozech drinků. Ano, při rozvozech - zareagovali totiž na současnou situaci a objednávky vám dovezou domů... !

-----------------------------------

Řada dárců, kteří podpořili zaměstnance Fakultní nemocnice Olomouc, se stále prodlužuje a rozrůstá. Dnes mezi ně přibyla také firma Nestlé a její olomoucký závod Zora, z něhož nám dovezli vítanou dávku energie – tři tisíce tyčinek Koko a Margot a tři sta mléčných čokolád. Cukrovinky se dostanou k našim zaměstnancům během zítřka a středy jako „dezert“ k obědu. O sladkosti ale nepřijdou ani členové našeho krizového štábu, ani personál pracující v odběrovém stanu na parkovišti u teoretických ústavů. Děkujeme za podporu!

-----------------------------------

Všechny vaše dary pro nás znamenají obrovskou vzpruhu, ale díky ochranným prostředkům se naši zdravotníci mohou cítit bezpečněji – a to si obrovsky cení. Proto s velkou radostí a vděkem děkujeme firmě Prusa Research, díky níž mají naši anesteziologové a zdravotníci z URGENTu nově vytištěné 3D ochranné štíty. Pan Josef Průša nám věnoval nejen čtyřicet štítů, o něž jsme se podělili se záchrannou službou, ale bezplatně poskytl software všem 3D tiskařům. Vážíme si toho!

Více ZDE

-----------------------------------

Po těžkostech, které odběrovému místu pod Teoretickými ústavy LF UP způsoboval silný vítr, nám díky nápadu a iniciativě HZS Olomouckého kraje nechal Olomoucký kraj prostřednictvím své příspěvkové organizace Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK) přistavit autobus. Jak stan, tak autobus jsou vyhřívané. Testujeme! Více o testování ve FN Olomouc ➡️➡️➡️ https://covid.fnol.cz/testovani-ve-fn-olomouc

-----------------------------------

 

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------