Fakultní nemocnice Olomouc otevřela s podporou UNICEF ambulanci praktického lékaře pro dospělé

1. února 2023

Další krok k maximální komplexnosti nabízených služeb učinila Fakultní nemocnice Olomouc. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě otevřelo 1. února ambulanci praktického lékaře pro dospělé. Stalo se tak opět za technické a finanční pomoci organizace UNICEF, která již podpořila na podzim loňského roku rozšíření provozu ordinace praktického lékaře pro děti a dorost při Dětské klinice FN Olomouc. Ambulance praktického lékaře pro dospělé prozatím sídlí ve stávající budově F (Oddělení alergologie a klinické imunologie) a přijímá pacienty z řad zaměstnanců nemocnice, ale i široké veřejnosti.

  • Chod ordinace má na starosti praktická lékařka MUDr. Viktorija Ragénaité-Mrnka (vlevo) společně s všeobecnou sestrou Martinou Iránkovou.

 

„Úloha praktického lékařství je někdy neprávem podceňována, přitom se jedná o jeden ze stěžejních pilířů našeho zdravotnického systému. Ustavení nové ambulance vnímám jako součást naší cesty směřující ke vzniku centra prevence a změny přístupu k našemu zdraví a péči o ně,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.

Nová ordinace praktického lékaře pro dospělé poskytne svým klientům komplexní diagnostickou a léčebnou péči včetně vyšetření a léčby běžných akutních i chronických onemocnění. „Součástí našich služeb jsou také preventivní prohlídky a vyšetření, screeningová vyšetření, poradenství ve zdraví i nemoci, očkování pravidelná i dobrovolná, odběry krve, moči a jiného biologického materiálu či předoperační vyšetření před různými zákroky. Klientům rádi poradíme s jejich zdravotními problémy telefonicky nebo e-mailem. Pacienty, kteří nejsou ze zdravotních důvodů schopni dostavit se do ordinace, v rámci našich kapacitních možností navštívíme a ošetříme v jejich domácím prostředí. Na základě vyšetření vyhotovíme posudky pro řidičské oprávnění, zbrojní průkaz, zdravotní průkazy a jiné. Pořizujeme také výpisy ze zdravotní dokumentace, potvrzujeme přihlášky do ústavů sociální péče, provádíme prohlídky pro správu sociálního zabezpečení, soudy, policii a další,“ vypočítává praktická lékařka MUDr. Viktorija Ragénaité-Mrnka, jež má chod ordinace společně s všeobecnou sestrou Martinou Iránkovou na starosti.

Pro registraci do ambulance praktického lékaře ve Fakultní nemocnici Olomouc není třeba nic více než se objednat a přinést na první návštěvu kartičku zdravotní pojišťovny a dostupné zprávy od lékařů-specialistů. Výpis ze zdravotní dokumentace od stávajícího praktika si vyžádá ordinace vlastní cestou. Ordinační hodiny ambulance jsou zpočátku (do konce února) ve středu od 12.30 do 18 hodin, od 1. března pak v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek od 7.30 do 12.30 a ve středu od 7.30 do 18 hodin. Mailový kontakt je praktik@fnol.cz, více informací naleznou zájemci na webových stránkách praktik.fnol.cz. 

Slavnostní podpis smlouvy o spolupráci mezi Fakultní nemocnicí Olomouc a UNICEF se uskutečnil 5. října 2022 v zasedací místnosti ředitelství největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě. „Oceňujeme jasnou vizi vedení nemocnice, zejména v oblasti efektivního rozšiřování přístupu ke zdravotní péči pro uprchlíky a další zranitelné skupiny za využití možností, které nabízí univerzitní nemocnice. Těšíme se na spolupráci s nemocnicí a realizaci programu skrze naše partnerství,“ uvedla při této příležitosti vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR Yulia Oleinik.