Fakultní nemocnice Olomouc při příležitosti Dnů evropského dědictví otevře fort Tafelberg

2. září 2020

Fakultní nemocnice Olomouc se opět připojí ke Dnům evropského dědictví, tradiční akci, díky níž se veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě zájemcům zpřístupní formou komentovaných prohlídek fort Tafelberg, a to po oba víkendové dny 12. a 13. září.

Fort Tafelberg byl vybudován na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. Je unikátní technickou a vojenskou památkou evropského významu, která nemá v rámci celého habsburského soustátí obdobu. Po zrušení pevnostního statutu Olomouce (1886) byly prostory fortu využívány armádou jako ubikace důstojníků, kreslírny a v neposlední řadě jako sklady. Ve správě Ministerstva obrany ČR zůstala tato nemovitá kulturní památka do roku 2009. Její reduit, tedy vnitřní pevnostní objekt, nyní slouží FN Olomouc jako Oddělení centrální spisovny, tedy archiv dokumentů - od chorobopisů a technické dokumentace přes korespondenci, směrnice, ambulantní karty, osobní spisy až po porodní a pitevní knihy.

„K otevření fortu využíváme každou podobnou příležitost, ať už jsou to Dny evropského dědictví, Olomoucká muzejní noc nebo například Noc vědců. Vzhledem ke spletitosti areálu a také jeho stavu však prohlídky umožňujeme výhradně s našimi průvodci. Navíc v souvislosti se současnou epidemiologickou situací upozorňujeme, že jsme zdravotnické zařízení a tudíž je vstup možný pouze s rouškou,“ připomněla vedoucí Odboru marketingu FN Olomouc Ing. Veronika Jeřábková.

Vzhledem k velkému zájmu, který zpřístupnění fortu vždy vzbudí, nemocnice nabídku prohlídek v rámci Dnů evropského dědictví nejen rozšířila na dva dny, nýbrž ji oproti minulým rokům posunula na víkend. „To by ale nebylo možné bez nadšení zaměstnanců Oddělení centrální spisovny, kteří jsou ochotni věnovat i svůj volný čas popularizaci objektu, v němž pracují,“ vyzdvihla Veronika Jeřábková. V sobotu 12. září a neděli 13. září tak zájemci mohou vybírat z osmi termínů po půlhodině od 10 do 13.30 hodin. Rezervace je nutná. Využít lze buď internetové stránky Fakultní nemocnice Olomouc, email lenka.stosova@fnol.cz nebo telefonní číslo 588 443 222.

Organizační informace

• Vstup do objektu možný výhradně v rámci komentované prohlídky a v doprovodu průvodce. Roušky jsou nutné.
  • Rezervace na komentované prohlídky ZDE.
  • Celková délka prohlídkové trasy je cca 1000 m, z toho asi 250 m je dlouhá prohlídka podzemního systému fortu a celkem trvá cca 50 minut. Trasa prohlídky není bezbariérová.
  • V podzemních prostorách se teplota pohybuje kolem 10 až 15 stupňů Celsia, je proto vhodné se podle toho přiměřeně obléci a použít pevnou obuv.
  • V podzemí není instalováno elektrické osvětlení, prohlídka podzemních prostorů je zabezpečena přenosnými individuálními svítidly a provizorním osvětlením.
  • Vstup do objektu je bezplatný. Vstup dětí do 10 let je možný pouze v doprovodu dospělých, kteří odpovídají za jejich chování v souladu s podmínkami návštěvního řádu, vzhledem k náročnosti trasy nedoporučujeme vstup dětem mladším 3 let.