Fakultní nemocnice Olomouc se opět připojí ke světovému dni ledvin. Nabídne jejich vyšetření zdarma a bez objednání

3. března 2020

Zdarma a bez předchozího objednání mohou lidé přijít ve čtvrtek 12. března 2020 na vyšetření ledvin do Fakultní nemocnice Olomouc. Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji se touto formou připojí k již patnáctému ročníku Světového dne ledvin. Zdravotníci příchozím provedou odběr krve na sérový kreatinin, zajistí chemické vyšetření moči a močového sedimentu a změří krevní tlak.

„Chronické onemocnění ledvin je závažný celosvětový zdravotnický a ekonomický problém, celosvětově je jím postiženo kolem deseti procent populace. Lidé s tímto onemocněním jsou v porovnání s ostatními pacienty častěji a déle hospitalizováni, mají obvykle sníženou kvalitu života, vysokou nemocnost a úmrtnost, a to zejména na onemocnění srdce a cév. Onemocnění ledvin jsou často diagnostikována pozdě a zcela náhodně, protože v mnoha případech probíhá rozvoj chronického selhání ledvin velmi pomalu a pacient žádné příznaky onemocnění nepozoruje,“ varuje doc. MUDr. Karel Krejčí, Ph.D., vedoucí nefrologického oddělení III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické FN Olomouc.

Postižení ledvin lze přitom podle jeho slov zjistit pomocí jednoduchých vyšetření - moči na přítomnost bílkovin a krve na hladinu kreatininu. „Rizikovými faktory podporujícími vznik chronického onemocnění ledvin jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita a výskyt chorob ledvin v rodině,“ dodává docent Krejčí.

Při příležitosti Světového dne ledvin mohou ve čtvrtek 12. března od 7 do 15 hodin všichni zájemci absolvovat v ambulanci III. interní kliniky olomoucké fakultní nemocnice preventivní vyšetření funkce ledvin. „Lidé tak mají příležitost udělat něco pro své zdraví a ověřit si u odborníků, zda jejich ledviny fungují správně a zda nejsou poškozeny,“ zve veřejnost doc. MUDr. Karel Krejčí, Ph.D.