FN Olomouc se účastnila klíčového informačního setkání na Ministerstvu zdravotnictví v Praze

26. ledna 2024

Zástupci Fakultní nemocnice Olomouc se účastnili významného informačního setkání na Ministerstvu zdravotnictví v Praze, které se konalo dne 25. ledna 2024. Setkání bylo součástí širšího projektu realizovaného v rámci Národního plánu obnovy, jehož smyslem je podpora zavedení telemedicíny do rutinní praxe v ČR. Shromáždění se zúčastnili odborníci z různých oblastí zdravotnictví, včetně lékařů, zástupců pojišťoven, IT odborníků a expertů na elektronizaci zdravotnictví a telemedicínu.

• Obrázek 1: Informační setkání se konalo na Ministerstvu zdravotnictví v Praze 25. ledna 2024.

Na programu setkání byla důkladná diskuze zaměřená na několik klíčových bodů:

Aktuální stav komunikační strategie: Diskutovalo se o současném stavu přípravy komunikační strategie projektu, včetně vytvoření webových stránek věnovaných projektu. Součásti přípravy strategie je dotazníkové šetření mezi pacientskou a odbornou veřejností. Na setkání byl představen plán pro šetření, které bude zaměřeno na digitální znalosti a kompetence obou skupin a s tím spojené postoje a zkušenosti s telemedicínou.

Legislativní rámec telemedicíny a mHealth: Probíhalo představení postupu zpracování rešerše o současném legislativním rámci v EU a v ČR a provedení analýzy evropských etických principů pro digitální zdravotnictví.

Hodnotící, úhradový a realizační rámec telemedicíny: Přítomní byli informováni o plánu analýz současných systémů v ČR a v zahraničí, stejně jako o analýze metod hodnocení telemedicínských technologií a úhradových systémů.

Vytvoření průvodce a doporučených postupů péče: Diskutovalo se o metodice pro zpracování doporučených klinických postupů a uspořádání kulatého stolu k tomuto tématu.

Pilotní nasazení telemedicíny a mHealth: Probíhaly diskuse o designu studií a výběru intervencí pro realizaci intervencí v rámci projektu.

Fakultní nemocnice Olomouc jakožto lídr v digitalizaci zdravotnictví v ČR na tomto setkání demonstrovala závazek k postupné inovaci a zlepšení zdravotní péče v České republice, čímž podporuje svou vizi podílet se na pozitivních změnách v oblasti telemedicíny a digitálního zdravotnictví.