Hudba pro nastávající maminky. Na koncertech Moravské filharmonie můžete potkat zástupce Novorozeneckého oddělení FN Olomouc

8. října 2021

Speciální řadu koncertů pro nastávající maminky nabízí i v letošní sezóně Moravská filharmonie Olomouc. Cyklus hudebních podvečerů, u jehož zrodu v roce 2019 stál i primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc Lumír Kantor, zahájí již v úterý 12. října v 17.30 hodin koncert souboru Plaisirs de Musique, který se specializuje na autentickou interpretaci hudby starších stylových období.

Nastávající maminky v jakémkoliv stupni těhotenství a jejich doprovod nebo maminky s dětmi do jednoho roku věku si díky mimořádné koncertní řadě v komorním prostředí mohou poslechnout vybranou meditativní, harmonickou a relaxační hudbu. Ke koncertům patří i průvodní slovo, tlumené osvětlení a videoprojekce.

Důvod podpory této ideje ze strany Lumíra Kantora je jednoduchý. „Již během těhotenství má dítě funkční sluchový aparát a vnímá zvuky. Slyší tlukot srdce matky a dokáže rozpoznat její hlas. Tyto zvuky v něm vyvolávají pocit bezpečí a pohody. Podněcování vazby mezi dítětem a matkou prostřednictvím hudby má význam vždy a všude,“ vysvětluje primář Novorozeneckého oddělení, které muzikoterapii při péči o „miminka do dlaně“ každodenně praktikuje. „Miminkům pouštíme mluvené slovo nebo zpěv rodičů,“ dodává Lumír Kantor s tím, že nastávající maminky se budou moci s činností oddělení seznámit i přímo na koncertech.

První z nich se uskuteční v úterý 12. října v Mozartově sále. Soubor Plaisirs de Musique zahraje skladby francouzských a barokních skladatelů, který posluchače okouzlí svým pastorálním a veselým charakterem. Hudba evokuje atmosféru francouzského venkova, kde nechybí zpěv slavíka ani četná venkovská potěšení. Vrcholem koncertu budou slavné barokní tance v hudbě císaře Leopolda I. a hudební improvizace. Vstupenka stojí 120 korun.

Více informací se dozvíte na webových stránkách Moravské filharmonie