Jak pečovat o tělo i duši? Odpoví Veletrh zdraví v Pevnosti poznání

13. června 2022

Zajímáte se o zdravý životní styl? Rádi byste absolvovali základní zdravotní diagnostiku včetně vyšetření tuků a cukrů v těle nebo pigmentových znamének? Chtěli byste poradit s dentální hygienou nebo zjistit jak správně resuscitovat? Pak je právě vám určen dvoudenní Veletrh zdraví, který o víkendu 17. a 18. června pořádá Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V jednotlivých expozicích science centra najdete stánky s interaktivními aktivitami napříč lékařskými a dalšími vědeckými obory. Najdete mezi nimi výrazně zastoupenou také Fakultní nemocnici Olomouc. Akce je zdarma v rámci běžného vstupného.

Na Veletrh zdraví se z FN Olomouc chystají zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Oddělení alergologie, Kliniky zubního lékařství, Novorozeneckého oddělení a Transfuzního oddělení. Prezentovat svou činnost bude také Dobrovolnické centrum. U jejich stánků se zájemci dozví například o kardiopulmonální resuscitaci dospělých a dětí, ale také novorozenců a kojenců, o první pomoci při alergiích, mohou si nechat vyšetřit krevní skupinu, poradit se o správné dentální hygieně, a to i se zubní vílou, která pomáhá s edukací dětí. „Prevence onemocnění úst a s tím spojená správná ústní hygiena je základem zdravého, spokojeného a plnohodnotného života každého z nás, protože zuby nám nejen pomáhají zpracovat potravu a dělají náš úsměv krásným, ale bolest zubů nám hlavně může velmi znepříjemnit život,” vysvětlila Iva Voborná, pověřená přednostka Kliniky zubního lékařství Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc.

O důležitosti prevence a ochrany před slunečním zářením budou mluvit lékaři z Vojenské nemocnice Olomouc (VNOL), kteří zájemce vyšetří speciálním světelným optickým přístrojem a věnují jim vzorek opalovacího krému. „Budeme vyšetřovat pigmentové névy a lidem nabídneme možnost další diagnostiky, terapie a naplánujeme s nimi kontrolu na kožní ambulanci VNOL,“ řekl lékař Michal Vallo.

Zajímavostí budou také ukázky nejmodernějších technologií k rozvoji sportovců – podvodní kamerové systémy nebo chytré náramky. Organizátoři zároveň mysleli na venkovní aktivity, v areálu Korunní pevnůstky budou k zapůjčení koloběžky. „Lákadlem určitě bude možnost vyzkoušet si těhotenskou vestu, kterou na veletrh přiveze Ústav porodní asistence. Tato vesta simuluje zhruba sedmý měsíc těhotenství. Představíme také model vývoje plodu,“ pozval na akci David Kresta, PR a marketingový specialista z Fakulty zdravotnických věd UP. Chybět nebude ani speciální UV lampa, která zájemcům ukáže, jestli si správně vydezinfikovali ruce.

Na veletrhu se představí i neziskové organizace, které se starají o duševní pohodu dětí a jejich rodičů. Na ukázku budou mít například hru v terapeutickém pískovišti Sandplay. „Sandplay je prožitková metoda, která otevírá cestu kreativnímu procesu v každém z nás. V bezpečném prostoru, za použití symbolů a pískoviště, lidé využívají představivost k vytvoření modelu svého vnitřního světa,” popsala aktivitu Katrin Stark z organizace Jak Dál?. Návštěvníci budou mít možnost konzultace s odborníkem a peer konzultantem, který si duševní nesnází a trápením sám prošel.

Návštěvníci se mohou těšit na vylepšený exponát zubů nebo doplnění modelu cévy, která vede do mozku. „V expozici se objeví skutečné zubařské nástroje, které přiblíží práci zubařů a pomohou některým lidem ztratit strach z návštěvy zubní ordinace. Péči o naše tělo, ale také duši považujme za jeden z pilířů pro vývoj zdravé osobnosti každého z nás, a proto se snažíme veřejnosti zprostředkovat svět zdravotníků zábavnou a poutavou formou,“ doplnil Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

S využitím tiskové zprávy Univerzity Palackého