Jak začít hubnout? S ožehavým tématem poradí Ambulance aktivního zdraví, tentokrát o obezitě

12. září 2022

Letní měsíce jsou dobou dovolených a během nich má řada z nás sklony k hřešení, mimo jiné i v oblasti jídla a pití či lenošení. Na konci léta pak mnohé - podobně jako po vánočním období - vyděsí pohled na ručičku váhy a oblé křivky vlastního těla. Obezita je přitom hrozivý fenomén současnosti, jen u nás trpí nadváhou více než 65 procent dospělých. Jak s nezdravými kily navíc zatočit, poradí první poprázdninový díl Ambulance aktivního zdraví (Ambulance AZ), seriálu debat odborníků pořádaného Fakultní nemocnicí Olomouc. Zhruba tři čtvrtě hodiny trvající pořad připravovaný ve spolupráci s olomouckým televizním studiem BEA PRODUCTION bude naživo k vidění ve středu 14. září od 17 hodin. Následně také ze záznamu na webových stránkách ambulanceAZ.fnol.cz a současně na YouTube kanálu a facebookové stránce FN Olomouc.

„Je vědecky dokázáno, že obezita dokáže zkrátit délku lidského života až o deset let a je spouštěčem řady závažných onemocnění. Přesto u nás obézních lidí stále přibývá a v Evropě patříme v tomto ukazateli k těm nejhorším. Přitom většina z nás dokáže svou hmotnost sama ovlivnit. Stačí jen chtít a vědět jak,“ říká autor pořadu a jeho průvodce prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Olomouc. Jeho hosty ve studiu BEA budou tentokrát lékařka III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické FN Olomouc MUDr. Ľubica Cibičková, Ph.D. a její kolegyně z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace téže nemocnice MUDr. Katarína Moravcová.

Cílem projektu Ambulance AZ je připomenout veřejnosti téma aktivního zdraví a zodpovědného přístupu každého z nás k vlastní tělesné i duševní kondici. Letošní série je věnována konkrétním diagnózám, jako jsou vedle zubního kazu například hypertenze, diabetes či obezita. Společně s pozvanými odborníky budeme pátrat po tom, jaké jsou příčiny vzniku těchto civilizačních onemocnění a zda a jak lze zvrátit jejich průběh až k úplnému či alespoň částečnému vyléčení.

V rámci každého dílu přítomní hosté odpovídají i na dotazy, které mohou zájemci již před vysíláním klást prostřednictvím webových stránek ambulanceAZ.fnol.cz. Na stejné internetové adrese také naleznou různé zajímavé odkazy a tipy na podporu aktivního zdraví i kontakty na specializované poradny ve Fakultní nemocnici Olomouc. Záznamy všech předchozích debat mohou zájemci sledovat nejen jako video, ale k dispozici jsou také jako podcast ve streamovací službě Spotify. Pro sdílení zkušeností a případně konzultaci některých otázek s odborníky založila FN Olomouc také facebookovou skupinu.