Klinika chorob kožních a pohlavních pořádá den otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou

23. října 2019

Lupénka je neinfekční onemocnění, které v Česku trápí asi 200 až 300 tisíc lidí. Najít uspokojivé řešení není vždy jednoduché, a tak může být léčba pro pacienty zdlouhavá a vyčerpávající. Pokroky v medicíně však otevírají pacientům s lupénkou nové možnosti, které mohou nemoc zcela potlačit nebo alespoň významně snížit závažnost jejích projevů. Hledání nejvhodnějšího řešení pro každého pacienta je klíčové a díky Dnům otevřených ambulancí mohou být zase o krok blíže zlepšení stavu. Jeden z nich se koná ve čtvrtek 31. října 2019 v ambulanci Kliniky chorob kožních a pohlavních ve Fakultní nemocnici Olomouc pod vedením přednosty kliniky odb. as. MUDr. Martina Tichého, Ph.D.

Ambulance Kliniky chorob kožních a pohlavních bude otevřena od 9 do 12 a od 13 do 15 hodin. Nejen obyvatelé Olomouce tak budou mít možnost konzultovat své obtíže a zeptat se také na všechny dostupné možnosti léčby, které mohou pomoci ke zlepšení kvality jejich života. Samozřejmě bez předchozího objednání a zdarma. Ambulance bude přijímat pacienty, kteří se již s lupénkou léčili nebo léčí, ale také pacienty, kteří by lupénkou trpět mohli, ale diagnózu zatím potvrzenou nemají. Ošetřeni budou samozřejmě i pacienti dojíždějící z jiných měst.

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou se konají v České republice již třetím rokem. Nabízejí odbornou konzultaci s předními českými dermatology zdarma a bez předchozího objednání. V pěti centrech specializovaných na léčbu lupénky po celé České republice tak mohou pacienti získat nový pohled na svou léčbu. Ambulance otevírají své dveře v průběhu října v Praze, Brně a Olomouci a v listopadu v Karlových Varech. Do projektu se kromě Fakultní nemocnice Olomouc zapojila další špičková dermatologická pracoviště, a to Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Karlovarská krajská nemocnice.

Lupénka neboli psoriáza je systémové onemocnění, které je způsobeno zánětlivou reakcí imunitního systému. Viditelně se projevuje především na kůži, ve vlasech, na dlaních a ploskách nohou. Kromě kůže se však může projevit i hlouběji v těle, kde ji zkrátka na první pohled neuvidíme. Také proto se můžeme setkat s pojmem psoriatická nemoc, který zahrnuje lupénku a jí přidružená onemocnění. Vyšší riziko rozvoje přidružených onemocnění, jako je například psoriatická artritida, způsobuje právě zánět v těle. Zánětlivá artritida, která se objevuje až u 40 % pacientů s psoriázou, se vyznačuje bolestí kloubů, kterou si s lupénkou spojí málokdo, a přitom může v některých případech kožním projevům dokonce předcházet. Také proto je důležité se svým lékařem sdílet všechny obtíže a ptát se, zda se psoriatická artritida či jiná přidružená onemocnění nemohou týkat i jich. Více informací o lupénce a jí přidružených onemocněních najdete na webu www.cistakuze.cz.