Klinika psychiatrie uspořádala pro klienty sportovní den

30. září 2021

O tom, že dříve zarostlá a nevyužívaná plocha za budovou Kliniky psychiatrie se změnila v loňském roce v uzavřenou odpočinkovou zónu, v níž klienti nacházejí útočiště, jsme již informovali. Ale k čemu konkrétně dnes slouží? Jak ji klinika a její pacienti využívají?

V první řadě je pro ně oázou relaxace a díky sportovišti i místem potřebného pohybu. Kontakt s okolním světem a přírodou jim pomáhá načerpat nové síly a práce ve skleníku a na záhonech zase může dát zapomenout na jejich potíže. Vedení kliniky však nechce zůstat jen u pasivního užívání zahrady. V polovině září uspořádalo pro klienty oddělení 32B a 32C sportovní den. Tříčlenné týmy, v nichž se promísili pacienti z obou oddělení, plnily za slunečného počasí pohybové i vědomostní úkoly, jejichž cílem bylo především společné a zábavné strávení času a navázání nových sociálních vazeb. Sportovní den tak byl svého druhu terapií.

A že se první ale rozhodně ne poslední den na Klinice psychiatrie vydařil, nejlépe dokládá hodnocení jedné z pacientek oddělení 32C:

Když jsem se (díky kantořině) ocitla opakovaně na otevřeném psychoterapeutickém oddělení 32C psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci, podívala jsem se z okna svého pokoje a spadla mi brada. Místo zarostlé zahrady s pár přestárlými stromy vykoukly na mě dva pohádkové altány a překrásná plocha plná květin, běloučkých chodníků a trávy, která přímo přitahovala coby místo pro relaxaci. Neměla bych zapomenout na lavičky, které pacienti tak rádi využívají…

Dne 14. 9. 2021 jsme dostali možnost vychutnat si toto území i z jiného úhlu pohledu. Personál kliniky pod vedení ergoterapeutky, paní Leony Navrátilové pro nás připravil sportovní den. Stanoviště jako cvrnkání kuliček, přehazování vodních balónků, přenos raněného, skákání v pytli, hod kroužkem na cíl, vědomostní soutěž, hod do basketbalového koše či tolik oblíbená pyramida z plechovek nám krásně rozproudily krev a nasadily úsměv na tváři.

Které družstvo vyhrálo nebylo vůbec podstatné. Nejdůležitější bylo, že jsme byli u toho. Zapojili jsme všechny buňky svého těla, poznali nové lidi, zapomněli na své problémy a spolu strávili dopoledne plné smíchu a radosti.