Komplexní léčba neplodnosti pod jednou střechou? Porodnicko-gynekologická klinika FN Olomouc získala evropskou akreditaci

29. listopadu 2023

Vídeň, Brusel, Barcelona, Dublin... a také Olomouc. Pouze sedmnáct center v celé Evropě obdrželo letos akreditaci od Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii (European Society of Human Reproduction and Embryology - ESHRE), která potvrzuje, že je v nich pokryto celé spektrum diagnostické i léčebné péče v oblasti neplodnosti. Mezi těmito centry je také Porodnicko-gynekologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc, která tuto evropskou akreditaci obdržela jako první a doposud jediná v celé ČR.

• Obrázek 1: Porodnicko-gyneklogická klinika FN Olomouc získala jako první v České republice udělila akreditaci pro diagnostiku, léčbu, ale i výzkum poruch plodnosti. V Centru asistované reprodukce pomáhají neplodným párům už více než 35 let.

„Obdržená akreditace prakticky znamená, že na naší klinice pokrýváme diagnostiku a léčbu neplodnosti v celé její šíři, a to takříkajíc pod jednou střechou,“ vysvětluje přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D. „Vedle služeb našeho Centra asistované reprodukce se na nás klientky mohou obrátit třeba také v případě léčby endometriózy či děložního myomu. Diagnostikou a léčbou poruch plodnosti se zabýváme na jednom místě až po její úspěšné ukončení, tedy nástup budoucí maminky do naší porodnice,“ usmívá se profesor Pilka.

Jeho kliniku navštívila speciální komise ESHRE, která detailně hodnotila diagnostické a léčebné postupy na tomto pracovišti a následně jí jako první v České republice udělila akreditaci pro diagnostiku, léčbu, ale i výzkum poruch plodnosti. „Znamená to mimo jiné i to, že můžeme provádět další vzdělávání lékařů a embryologů a na poli výzkumu se úspěšně ucházet o granty ministerstva zdravotnictví,“ vysvětluje přednosta Radovan Pilka.

Právě multioborový přístup k problematice neplodnosti je velkou předností olomoucké Porodnicko-gynekologické kliniky. „Můžeme se opírat také o výsledky a zkušenosti robotické chirurgie, v níž jsme vůdčím českým pracovištěm. A nezapomínáme ani na další podpůrné metody léčby neplodnosti, na naší klinice působí mimo jiné specializovaný fyzioterapeut či psycholog,“ zmiňuje prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D.

V Centru asistované reprodukce při Porodnicko-gynekologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc pomáhají neplodným párům už více než 35 let. Centrum navazuje na tradice Výzkumné laboratoře lidské reprodukce, která byla založena v roce 1980. V roce 1984 se narodilo na olomoucké klinice, jako druhé v České republice, dítě počaté technikami asistované reprodukce. Centrum nabízí komplexní diagnostiku a léčbu neplodnosti. Současné léčebné postupy a metody, moderní vybavení, společně s dobře fungujícím týmem odborníků a kvalitním zázemím Porodnicko-gynekologické kliniky garantují nejvyšší kvalitu péče.  V případě mezioborové spolupráce je zajištěna bezprostřední návazná péče v rámci celé Fakultní nemocnice Olomouc.

• Obrázek 2: Důležitou součástí komplexní péče je Centrum pro ženskou pánevní bolest a endometriózu.

Centrum pro ženskou pánevní bolest a endometriózu při Porodnicko-gynekologické klinice je unikátním pracovištěm v celorepublikovém měřítku. Nabízí komplexní diagnostiku a léčbu endometriózy, která je nejčastější příčinou chronických bolestí v pánvi u ženy. Ženy s endometriózou jsou sledovány v Poradně pro endometriózu, kde je v pravidelných intervalech hodnocen efekt léčby a případně se upravuje léčebný plán. Největší výhodou Centra pro léčbu endometriózy FN Olomouc je léčba endometriózy v celém rozsahu na jednom místě.

Ženy s děložními myomy (nezhoubné nádory vycházející z buněk hladkého svalstva dělohy) jsou na olomoucké klinice sledovány v indikační poradně přednosty a v Centru pro léčbu myomů. Diagnózu lze stanovit pomocí gynekologického vyšetření a ultrasonografie, chirurgickou léčbu zajišťuje špičkový chirurgický tým s mnohaletými zkušenostmi v gynekologické chirurgii.